لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

گزارش اجتماعی: همایش بین المللی تمرکز بر رشد ابتدایی کودکان در قاره آفریقا


سوء تغذیه، مانعی بر سر راه آموزش عالی کودکان آفریقا
سوء تغذیه، مانعی بر سر راه آموزش عالی کودکان آفریقا

سیاستگذاران، دست اندرکاران بخش آموزش وهمسران رهبران کشورهای آفریقایی طی دیدار اخیر خود در داکار پیرامون چگونگی افزایش و نیز پیشرفت رشد و توسعه در اوان کودکی در این قاره به بحث و گفتگو نشستند.

در حالی که اغلب نفت، طلا والماس از جمله منابع اصلی آفریقا محسوب می شوند، اما شرکت کنندگان چهارمین همایش سالانه بین المللی رشد ابتدایی کودکان آفریقا که اخیراً در داکار برگزار شد، مردم آفریقا را مهمترین منبع حیاتی این قاره خواندند.

آن ها معتقدند سرمایه گذاری در منبع انسانی به معنای سرمایه گذاری بر کودکان از دوره جنینی تا هشت سالگی، سنی که دانشمندان آن را دوران شکل گیری نود درصد مغز کودک است، می باشد.

با این وجود، نیمی از کودکان زیر سن شش سال آفریقا در فقر، روزگار می گذرانند و به خدمات درمانی و آموزش مناسب دسترسی ندارند.

دولت های آفریقایی به طور معمول کمتر از ده درصد بودجه آموزشی سالانه خود را به رشد اوان کودکی اختصاص می دهند.

بنا به گفته یونیسف، فقط ١۵ درصد کودکان آفریقا می توانند در کودکستان ثبت نام کنند.

برگزارکنندگان این کنفرانس، صدها مدرس و کارشناس توسعه بین المللی، آموزش، وزاری بهداشت، آموزش و دارایی بیش از سی کشور آفریقایی را دعوت کرده بودند.

همسران دولتمردان ارشد سنگال، زنگبار و کیپ ورده نیز بین شرکت کنندگان در این همایش بودند.

این همایش با سخنرانی روسای جمهوری مالی و سنگال که به دلیل موفقیت در ابتکار کودکستان دولت خود در سال ٢٠٠٠ مورد تقدیر قرار گرفته بود، افتتاح شد.

ان ترهسه جاتا، مدیر دفتر منطقه آفریقا در امور آموزش یونیسف می گوید: «هدف این کنفرانس دعوت دولت های آفریقایی و مردم این قاره به اقدام عملی در اتخاذ یک موضع همه جانبه در قبال رشد و توسعه اوان کودکی با تمرکز بر مادران و کودکان بوده است. دانشمندان مغز واعصاب معتقدند که هفتاد درصد رشد مغز، پیش از تولد به وقوع می پیوندد. بنابراین در شرایطی که خدمات بهداشتی و درمانی کافی، به ویژه در دوران بارداری و پس از وضع حمل در دسترس مادران نیست، در واقع بخش اعظم سرمایه صرف نوسازی و بازپروری های پرهزینه خواهد شد.»

این همایش ازسوی انجمن توسعه آموزش در آفریقا برگزار شده بود.

آفریقا بالاترین آمار ترک تحصیل و تکرار سال اول مدرسه را به خود اختصاص می دهد. بیش از نیمی از کودکانی که دوره ابتدایی را تمام می کنند، اصول اولیه خواندن، نوشتن و حساب را یاد نگرفته اند.

یاتا می گوید اگر کودکان در سال های اولیه رشد، به سوء تغذیه مبتلا باشند و یا در دوران ابتدایی موفق نباشند، سرمایه گذاری در آموزش عالی فایده ای نخواهد داشت.

وی می افزاید: «حصول اطمینان از وضعیت سلامت و بهداشت کودکان در واقع بنیان رشد و توسعه کلی یک کشوراست و شرایط را برای مبارزه با جرم و جنایت، برابری جنسیتی و یا شکوفایی رشد اقتصادی فراهم خواهد کرد. سرمایه گذاری در زمان کافی، گذاردن بنیان صحیح، رشد و پرورش کودکانی باهوش تر ومبتکرتر را ضمانت خواهد کرد. کودکان به جای جستجو درالگوهای رفتاری منفی برای ادامه بقا، ازهوش و خلاقیت خود بهره خواهند جست.»

شرکت کنندگان در این کنفرانس براین باورند سرمایه گذاری در رشد ابتدایی کودکان امری است که غفلت از آن ضررهای هنگفتی به همراه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG