لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

مذاکره فرماندهان نظامی کشورهای حوزه صحرای آفریقا درباره خطر القاعده


فرماندهان نظامی چهار کشور حوزه صحرای قاره آفریقا روز یکشنبه با یکدیگر دیدار کردند تا استراتژی مشترکی را برای مبارزه با ستیزه جویان مرتبط با القاعده تدوین کنند.

روسای ستاد الجزایر، مالی، موریتانی و نیجر در شهر «تامان راست» در جنوب الجزایر که اخیراً ستاد مشترکی برای هماهنگ ساختن تلاشهای مبارزه با تروریسم در آن ایجاد شده است با یکدیگر ملاقات کردند.

الجزایر گفته است که روسای ارتش در باره مبارزه با جنایات سازمان یافته نیز تبادل نظر خواهند کرد.

گروه موسوم به «القاعده در مغرب اسلامی»، ۱۰ روز پیش در نیجر ۵ فرانسوی و ۲ آفریقائی را به گروگان گرفت. دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز یکشنبه گفت باور چنین است که گروگانها در منطقه « تیمترین» در شمال مالی نگاهداری میشوند.

فرانسه میگوید مایل است به آن گروه وابسته با القاعده که در چند سال گذشته دست به قتل و آدم ربائی در مناطق « ساحل و صحرا» زده اند گفت و گو کند.

چندی پیش آن گروه یک گروگان ۷۸ ساله فرانسوی را پس از آنکه نیروهای فرانسوی و موریتانی برای نجات وی به قرارگاه مالی آنها حمله کردند ، به قتل رساندند.

کشورهای غربی هشدار داده اند اگر کشورهای حوزه صحرا برای مبارزه با تروریسم با یکدیگر همکاری نکنند، گروههای القاعده میتوانند آن بخش از آفریقا را به پناهگاهی امن تبدیل کرده و از آن محل برای دست زدن به حملات خود استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG