لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۸

اتحادیه آفریقا صلحبانان بیشتری به سومالی می فرستد


رهبران اتحادیه آفریقا به اجلاس خود در کامپالا، پایتخت اوگاندا، پایان دادند و موافقت کردند سربازان بیشتری به سومالی بفرستند. در آنجا ستیزه گران اسلامی دولت را به سرنگونی تهدید می کنند.

اتحادیه آفریقا ۲ هزار سرباز بیشتر به سومالی اعزام خواهد کرد. با این رقم، تعداد صلحبانان به ۸ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

نیروی فعلی از سربازانی از اوگاندا و بروندی تشکیل می شود، اما رییس کمیسیون اتحادیه آفریقا گفته است گینه آماده است تعدادی سرباز بفرستد.

رهبران اتحادیه آفریقا همچنین درباره پیشنهاد اوگاندا برای تقویت نیرو و دادن اجازه حمله به ستیزه گران به آن، بحث کردند.

گروه اسلامگرای الشباب در سومالی مسئولیت بمب گذاری های ۱۱ ژوئیه در اوگاندا را که موجب مرگ ۷۶ تن شد بر عهده گرفت و آ ن را تلافی مشارکت اوگاندا در نیروی صلحبان اتحادیه آفریقا دانست- الشباب یک گروه افراطی است که می خواهد سومالی به یک کشور بنیادگرای اسلامی تبدیل شود.

جانی کارسون، مدیرکل وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه در دیداری با چندین نفر از رهبران کشورهای شاخ آفریقا و آفریقای شرقی گفت آنها به تقویت نیروها برای شکست دادن الشباب متعهد هستند - الشباب یک گروه افراطی است که می خواهد سومالی به یک کشور بنیادگرای اسلامی تبدیل شود.

الشباب و یک گروه دیگر ستیزه گر، حزب الاسلام، بر بخش های بزرگی از جنوب سومالی و موگادیشو حکومت می کنند. دولت فقط بخش های کوچکی از شهر، از جمله فرودگاه، بندر و کاخ ریاست جمهوری را در کنترل دارد.

در کنفرانس اتحادیه آفریقا بیش از ۳۰ رییس کشور حضور دارند. شرکت کنندگان افزون بر سومالی درباره مسائل دیگر نیز بحث می کنند. بهداشت، امنیت غذایی و بهبود تاسیسات زیر بنایی از آن جمله هستند.

XS
SM
MD
LG