لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

کشورهای آفریقایی اعلامیه حفاظت از آوارگان را تصویب کردند


این توافق روز جمعه در جریان کنفرانس رهبران کشورها، که آژانس آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد در کامپالا پایتخت اوگاندا تشکیل داده بود، بدست آمد

حدود ۴۶ کشور آفریقایی با اعلامیه ای موافقت کرده اند که دولت را متعهد می سازد از مردمی که در اثر خشونت و رویدادهای دیگر دربدر شده اند حفاظت کنند و آنها را یاری دهد.
این توافق روز جمعه در جریان کنفرانس رهبران کشورها، که آژانس آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد در کامپالا پایتخت اوگاندا تشکیل داده بود، بدست آمد.
ملیسا فلمینگ سخنگوی آژانس می گوید وزیران امور خارجه یا روسای ۱۷ کشور آفریقایی اعلامیه را امضا کردند، هر چند که تمام ۴۷ کشور شرکت کننده در اجلاس با آن موافقت کرده اند.
فلمینگ می گوید تعداد امضا کنندگان در جلسه روز جمعه به اندازه تصویب توافق در داخل کشورهای شرکت کننده مهم نیست. او می گوید قرار داد مانند هر کنوانسوین دیگری است و باید قانونگذاران کشورهای شرکت کننده آنرا تصویب کنند.
اعلامیه حقوق غیر نظامیان در مناطق مناقشه و نیز تعهدات قانونی را که دولت ها و گروه های شورشی مسلح باید برای حفاظت از آوارگان بر عهده گیرند، مشخص می سازد.
در قاره آفریقا تعداد آوارگان و کسانی که در داخل دربدر شده اند، حدود ۱۷ میلیون نفر است.
در اجلاس کامپالا فقط شش رییس کشور حضور داشتند، اما مقامات می گویند آنها انتظار دارند قانونگذاران قرار داد را به تعدادی که برای اجرای آن کافی باشد تصویب کنند.
تقریبا تمام آنچه دراعلامیه پیشنهادی وجود دارد، در قوانین بین المللی، در اسنادی مانند کنوانسیون ژنو و اعلامیه جهانی حقوق بشر مندرج است. اما کارشناسان می گویند اهمیت توافق در این است که آفریقاییان آنرا برای حل آنچه یک مانع جدی در راه توسعه آفریقا دیده می شود، تهیه کردند.

XS
SM
MD
LG