لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

رئیس جمهوری بورکینافاسو با کناره گیری از قدرت مخالفت کرد


رئیس جمهوری بورکینافاسو با کناره گیری از قدرت مخالفت کرد و تاکید کرد در قدرت می ماند و رهبری یک دولت انتقالی که پس از اعتراضات خشونت آمیز اعلام شد، بدست می گیرد.

دست کم سه معترض در اعتراضات روز پنجشنبه کشته و ده ها نفر مجروح شدند. در این روز، صدها نفر به پارلمان و دیگر ساختمان های دولتی در پایتخت، اوآگادوگو، حمله کردند.

معترضان از متمم پیشنهاد شده برای قانون اساسی که به بلیز کومپائوره، رئیس جمهوری بورکینافاسو اجازه می دهد برای یک ترم دیگر رئیس جمهوری این کشور شود، خشمگین هستند. کومپائوره از سال ۱۹۸۷ در قدرت بوده است.

دولت برای مصالحه با معترضان، پیشنهاد افزودن متمم قانون اساسی را پس گرفت. دولت همچنین اقدام به لغو وضعیت اضطراری کرد که چند ساعت قبل اعلام شده بود. این اقدامات تاکنون باعث رضایت معترضان نشده است.

روز پنجشنبه هونوره ترائوره فرمانده ارتش پارلمان را منحل کرد و از برنامه هایی برای تاسیس دولت انتقالی خبرداد که منجر به برگزاری انتخابات طی ۱۲ ماه می شود.

او همچنین از غروب تا طلوع آفتاب اعلام حکومت نظامی کرد.

ساعاتی بعد، رئیس جمهوری کومپائوره در تلویزیون ظاهر شد و گفت حاضر است در مورد دوره دولت انتقالی گفتگو کند. او گفت پس از پایان این دوره قدرت را به رئیس جمهوری که به صورت دموکراتیک انتخاب شود، تحویل می دهد.

وزارت امورخارجه آمریکا از تصمیم رئیس جمهوری بورکینافاسو برای پس گرفتن متمم قانون اساسی و همچنین تشکیل یک دولت وحدت ملی برای برگزاری انتخابات سراسری استقبال کرد. هنوز مشخص نیست که آیا اپوزیسیون بورکینافاسو با پیوستن به یک دولت وحدت موافقت می کند یا خیر. مخالفان خواستار کناره گیری فوری ترائوره از سمت ریاست جمهوری شده اند.

XS
SM
MD
LG