لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۴

حمایت نخست وزیر هند از آشتی با طالبان


حمایت نخست وزیر هند از آشتی با طالبان
حمایت نخست وزیر هند از آشتی با طالبان

نخست وزیر هند به نمایندگان افغانستان گفته است از کوشش های حامد کرزای برای مذاکره با شورشیان طالبان جهت پایان دادن به جنگ حمایت می کند.

مان موهان سینگ روز جمعه طی سخنانی در جلسه پارلمان افغانستان و در حضور حامد کرزی رییس جمهوری این کشور گفت« هند می خواهد افغانستان در روند آشتی ملی موفق شود و باید بدون دخالت خارجی در باره آینده خود تصمیم بگیرد.

هند پیش از این کوشش های آشتی جویانه افغانستان را در راستای افزایش قدرت پاکستان در افغانستان ارزیابی می کرد. پاکستان یکی از سه کشوری بود که در دهه ۱۹۹۰ دولت طالبان در افغانستان را به رسمیت شناخت. هند و پاکستان هردو تلاش کرده اند تا دامنه نفوذ خود در افغانستان را گسترش دهند و این تلاش ها همزمان با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای آمریکایی افزایش یافته است.

نخست وزیر هند در سخنان خود در پارلمان افغانستان همجنین بر مبارزه دو کشور علیه افراط گرایی و تروریسم تاکید کرد. نخست وزیر هند روز پنجشنبه خواستار تحقیق در باره اقامت اسامه بن لادن در پاکستان شده بود. مان موهان سینگ گفته است که این موضوع بر بدگمانی کابل و دهلی نو مبنی بر حمایت اسلام آباد از تروریسم افزوده است.

XS
SM
MD
LG