لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۴

اعتراض خشونت بار در افغانستان


پلیس افغانستان می گوید پس از آن که اعتراض به سوزاندن قرآن به خشونت گرایید، دستکم ۱۲ تن از جمله هشت کارمند خارجی سازمان ملل متحد، در شمال کشور کشته شدند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل حمله روز جمعه به مجتمع هیات سازمان ملل در مزار شریف، مرکز ایالت بلخ را ناجوانمردانه نامید و محکوم کرد. مقام های افغان گفته اند تظاهر کنندگان در جریان اعتراض به سوزاندن قرآن توسط یک واعظ آمریکایی در ایالت فلوریدا، به دفتر سازمان ملل متحد حمله کردند. حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان سوزاندن قرآن را محکوم کرد و از آمریکا خواست مسئولان را مجازات کند.

روز جمعه، بیش از یک هزار تظاهر کننده پس از نماز جمعه به خیابان های مزار شریف ریختند. مقام های افغان اعلام کرده اند اعتراض در مقابل دفتر سازمان ملل با مسالمت آغاز شد اما برخی از تظاهرکنندگان به نیروهای امنیتی حمله کردند و آنان را کشتند. به گفته پلیس معترضان سپس با حمله به ساختمان،آن را به آتش کشیدند. مهاجمان برخی از کارمندان سازمان ملل را گردن زده اند. مقام های افغان تعداد کشته شدگان را دستکم سه معترض افغان و ۵ محافظ نپالی سازمان ملل اعلام کرده اند. تظاهرات علیه سوزاندن قرآن روز جمعه در کابل و در شهر هرات نیز برگزار شد و معترضان علیه آمریکا شعار دادند. هنوز در باره بروز خشونت گزارشی نرسیده است.

XS
SM
MD
LG