لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

کرزای خواهان اصلاح روابط افغانستان با آمریکا شد


حامد کرزای رییس جمهوری افغانستان می گوید سخنان اخیر وی که بعنوان انتقاد از آمریکا مطرح شده، باهدف اصلاح روابط میان دو کشور ایراد شده است.

بیانیه ای که روز پنجشنبه از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان در کابل صادرشد به نقل از آقای کرزای گفته است افغانستان در پی روابط خوب با ایالات متحده آمریکا است، روابطی که بر اساس دوستی و صمیمیت دو کشور مستقل استوار باشد.

این بیانیه در حالی منتشر می شود که ژنرال دانفورد فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان، به فرماندهان بلند پایه ی خود در منطقه هشدار داده است که بعلت تنش های فزاینده میان دو کشور، سربازان آمریکایی با تهدیدات بیشتری روبروخواهند بود.

آقای کرزای روز یکشنبه گذشته طالبان را متهم کرد که در «خدمت» آمریکا است زیرا آنها با استفاده از خشونت، شهروندان افغان را با این ترس مواجه می کنند که ابقای نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴در افغانستان امری لازم است.

این اتهام از سوی ژنرال دانفورد و چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا رد شد.

ماه گذشته لئون پانه تا وزیر سابق دفاع آمریکا گفته بود که نیروهای ناتو در نظر دارند تا پس از ۲۰۱۴سال میان هشت تا دوازده هزار نفر نیروی نظامی خود را در افغانستان باقی بگذارند. نیروهای ناتو در افغانستان در حال حاضر در حذود یکصد هزار نفر است.
XS
SM
MD
LG