لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۲

طالبان عهد کرده است که در انتخابات افغانستان اخلال کند


طالبان عهد کرده است که در انتخابات افغانستان اخلال کند
طالبان عهد کرده است که در انتخابات افغانستان اخلال کند

روز یکشنبه طالبان برنامه ئی را بر ای ایجاد اخلال در انتخابات پارلمانی افغانستان ک قرار است هیجدهم سپتامبر برگزار شوداعلام کرد.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به خبرنگاران گفت که رای گیریها تنها برای نفع خارجیانی است که کشور را اشغال کرده اند. وی از مردم افغانستان خواست که انتخابات را تحریم کنند.
حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر برای احراز ۲۴۹ کرسی پارلمان افغانستان با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.
تهدید خارج کردن مسیر انتخابات و ایجاد اخلال پس از آن صادر شده است که حامد کرزای، رییس جمهوری افغانستان طرح و برنامه ئی برای گشودن باب مذاکرات صلح با طالبان اعلام کرده است.
روز شنبه نیز آقای کرزای ایجاد یک شورای عالی صلح را گامی مهم در تلاشهائی که برای پایان دادن به حدود ۹ سال جنگ بعمل میاید خواند. در این شورا اعضای پیشین طالبان، غیر نظامیان سرشناس افغان و زنان عضویت خواهند داشت.تشکیل چنین شورائی در ماه ژوئن به تصویب رهبران افغان و بزرگان قبیله ئی رسیده بود ولی تا کنون طالبان علاقه کمی به گفت و گوهای صلح از خود نشان داده اند.
در رویدادی دیگر یک خبرنگار مستقل ژاپنی که چند ماه پیش در کندوز توسط چریکها بازداشت شده بود آزاد شد و اکنون در سفارت ژاپن در کابل بسر میبرد. گفته شده است که وضعیت جسمانی وی خوب است.

XS
SM
MD
LG