لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

يک زن در سال ۲۰۰۵ والی باميان در افغانستان شد


يک زن در سال ۲۰۰۵ والی باميان در افغانستان شد
يک زن در سال ۲۰۰۵ والی باميان در افغانستان شد

در سال ۲۰۰۵ میلادی دکتر حبیبه سرابی توسط حامد کرزی، ريیس جمهوری افغانستان، به عنوان اولین والی زن در بامیان منصوب شد. سرابی ۵۵ ساله قبلا وزیر امور زنان و وزیر فرهنگ و آموزش در دولت کرزی بود.

بامیان در منطقه هزاره جات و در مرکز افغانستان واقع شده و یکی از فقیرترین و عقب مانده ترین استانهای کشور محسوب می شود.

دکتر سرابی می گويد: «هدف اصلی من این بود که به مردم کمک کنم و خوشحالم که حداقل می توانم به نحوی به فقیرترین فقیرها در افغانستان که مردم بامیان هستند کمک کنم.»

در سال ۲۰۰۱ استان بامیان خبرساز شد و به شهرت رسید هنگاميکه طالبان دو مجسمه باستانی و منحصر بفرد از بودا را در روز قربان منفجر کردند.

حبیبه سرابی یکی از کسانی بود که از بازسازی این مجسمه های عظیم که از میراثهای فرهنگی افغان شناخته شده توسط یونسکو هستند، پشتیبانی کرد.

دکتر سرابی که خود از هزاره هاست تلاش می کند وضعیت بامیان را با جذب توریست به این منطقه که از جذابیت های طبیعی برخوردار است، بهبود بخشد.

خانم سرابی به عنوان یک صاحب منصب زن و سوابق شغلی اش در آموزش دختران و زنان مورد هدف گيری طالبان قرار گرفته است. او می گويد: «به عنوان اولین والی زن با چالشهای امنیتی روبرو هستم. می دانید من می توانم برای افراط گرایان هدف خوبی باشم. آنها خیلی خوشحال می شوند اگر بتوانند من را هدف قرار دهند.»

روز سه شنبه حامد کرزی، ريیس جمهوری افغانستان، در مراسمی در کابل درباره روز جهانی زن سخنرانی کرد. آقای کرزی به مردم افغانستان هشدار داد که سال آینده سال سختی خواهد بود زیرا نیروهای آمریکا به تدریج کنترل امنیتی کشور را به دست نظامیان افغان می سپارند.

XS
SM
MD
LG