لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

نیروهای ائتلاف و افغان بسوی قرار گاه طالبان پیش می روند


«شر محمد زازی» فرمانده ارتش افغانستان می گوید در جریان «نبرد رو در رو» در نخستین روز هجوم نیروهای ائتلاف، دست کم ۲۰ ستیزه گر طالبان کشته شدند و ۱۱ شورشی دیگر توسط سربازان دستگیر شدند

هزاران سرباز آمریکایی، بریتانیایی و افغانی در نخستین روز هجومی گسترده برای درهم کوبیدن قرار گاه طالبان، بسوی شهر «مراجه» در جنوب افغانستان پیش می روند.

هلیکوپترها، نفربرهای زرهی و مین روب های آمریکا پیش از سحرگاه شنبه در این ناحیه کشاورزی در ایالت هلمند مستقر شدند.

خبرنگارانی که نیروهای ائتلاف را همراهی می کنند صدای تیراندازی و شلیک راکت را در حالی که سربازان از محله ای به محله ای می رفتند و راه را برای حمله سربازان حتی بیشتر هموار می ساختند، می شنیدند.

«شرمحمد زازی» فرمانده ارتش افغانستان می گوید در جریان «نبرد رو در رو» در نخستین روز هجوم نیروهای ائتلاف دست کم ۲۰ ستیزه گر طالبان کشته شدند و سربازان ۱۱ شورشی دیگر را دستگیر کردند.
ژنرال نیک کارتر، فرمانده بریتانیایی نیروهای ائتلاف در جنوب افغانستان روز شنبه در یک کنفرانس خبری گفت نیروهای ائتلاف روز جمعه با موفقیت وارد «مارجه» شدند. در این مأموریت از ۶۰ فروند هلیکوپتر استفاده شد.

یعبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان می گوید مقاومت طالبان نسبتا سبک بوده است و سربازان ائتلاف با دقت از میان خطوط دفاعی شورشیان، از جمله مین و موانع دیگر عبور می کنند.
او همچنین گفت امیدوار است عملیات موفق شود زیرا برای نخستین بار منابع لازم برای تأمین امنیت منطقه وجود دارد و به فراهم آوردن خدمات اساسی برای مردم کمک می کند.
مقامات نظامی آمریکا گفتند عملیات پس از آن آغاز شد که آنها تأیید حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان را بدست آوردند.

دفتر کرزی روز شنبه بیانیه ای صادر کرد که در آن رئیس جمهوری به نیروهای ائتلاف توصیه می کند برای پرهیز از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان، حد اکثر احتیاط را بکار برند.

کرزی همچنین از طالبان خواسته است از حمله جاری بعنوان «فرصتی برای تقبیح خشونت» و «بازگشت به زندگی عادی و غیر نظامی» استفاده کنند.

ناتو در بیانیه ای گفت شورشیانی که پیشنهاد دولت را برای ادغام در جامعه و پیوستن به روند سیاسی قبول نکنند، با نیرویی عظیم روبرو خواهند شد. اما «شدید ترین اقدامات» برای حفاظت از غیر نظامیان صورت خواهد گرفت.

عقیده بر این است که بالغ بر یک هزار شورشی طالبان در اطراف منطقه سنگر گرفته اند. اما مقامات می گویند مقاومت در نخستین ساعات حمله خفیف بوده است.

مقامات می گویند یکی از بزرگترین چالش ها تعداد زیاد بمب های کنارجاده ای و تله های انفجاری دیگری است که ستیزه گران طالبان در زمین های اطراف «مراجه» کار گذاشته اند.

مراجه یک ناحیه کشاورزی است که حدود ۸۰ هزار جمعیت دارد . طالبان حدود سه سال پیش وارد آنجا شدند و از زمین های حاصلحیز آن برای کشت خشخاش و فروش آن برای تامین هزینه های شورش استفاده کردند.

در این میان ناتو گفت در انفجار بمب های کنار جاده ای در جنوب افغانستان سه سرباز آمریکایی و یک سرباز دیگر کشته شدند، در حالی که پنجمین سرباز بضرب گلوله از پای در آمد. اما روشن نیست که آیا این حادثه به حمله جدید ارتباط دارد یانه.

XS
SM
MD
LG