لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

بازگشایی اداره پاسپورت افغانستان و هجوم هزاران متقاضی برای دریافت گذرنامه


تجمع صدها نفر مقابل اداره گذرنامه افغانستان در کابل. ۱۴ مهر ۱۴۰۰
تجمع صدها نفر مقابل اداره گذرنامه افغانستان در کابل. ۱۴ مهر ۱۴۰۰

یک روز پس از گشایش مجدد «اداره مرکزی پاسپورت افغانستان» در کابل صدها نفر از متقاضیان گذرنامه در برابر این اداره تجمع کردند.

هجوم به شدت گسترده متقاضیان گذرنامه به اداره مرکزی پاسپورت افغانستان با دخالت شبه‌نظامیان طالبان همراه شد. برخی از منابع خبری شمار متقاضیان دریافت گذرنامه را «۱۰۰ هزار نفر» اعلام کرده‌‌اند.

با سقوط دولت پیشین افغانستان، که حدود دو ماه پیش روی داد، اداره پاسپورت (گذرنامه) افغانستان به طور موقت تعطیل شده بود.

شفیق الله فلاح، از ساکنان کابل، در مورد متقاضیان دریافت گذرنامه گفت: «خیلی‌ها مریض هستند، و برخی هم دانشجو هستند. ما تقریباً دو ماه است که منتظریم و مدارک‌مان و تمام هزینه‌های صدور پاسپورت را از قبل داده‌ایم. اما این کار هیچ نظمی ندارد و معلوم نیست چه موقع به درخواست‌های ما رسیدگی می‌کنند.»

ماهر رسولی نیز که از ساکنان کابل است، گفت: «آمده‌ام پاسپورت بگیرم، اما هیچ‌کس مسئول این کار نیست و به مردم جواب نمی دهند.»

پیشتر، علم گل حقانی، سرپرست اداره مرکزی پاسپورت افغانستان، گفته بود روزانه ۵ تا ۶ هزار گذرنامه صادر خواهد شد و چون تمام امور زنان، از جمله اخذ اطلاعات بیومتریک، توسط خانم ها انجام می شود از کلیه کارمندانِ زن آن اداره خواسته شده به سر کار بازگردند.

روی جلد گذرنامه دولت پیشین افغانستان، عبارت «دولت اسلامی افغانستان» به دری، پشتو، و لاتین درج شده بود. اما منابع طالبان می‌گویند گذرنامه‌های جدید به احتمال زیاد با عبارت «امارت اسلامی افغانستان» صادر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG