لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

تظاهراتی در افغانستان در حمايت از پناهجویان افغان زندانی در ایران برگزار شد


حدود هزار نفر روز پنجشنبه در اعتراض به آنچه برخورد ناعادلانه مقام های ایرانی با پناهجویان افغان زندانی در ایران می خوانند، دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان در مقابل کنسولگری ایران در شهر شرقی جلال آباد در افغانستان جمع شده و تخم مرغ به سوی کنسولگری، پرتاب کردند. تظاهرکنندگان همچنین مترسکی را از آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، به آتش کشیدند.

احمد خان یکی از تظاهرکنندگان می گوید ما برای محکوم کردن اعدام ِ بی رحمانۀ افغان ها در ایران، جمع شده ایم. حدود ۵ هزار افغان در ایران زندانی هستند که از این تعداد حدود ۳ هزار نفر به اعدام محکوم شده اند و حکم ۴۵ تن از آنها اجرا شده است.

تظاهرات روز پنجشنبه پس از چند ساعت، با آرامش پایان یافت. از زمان اشغال افغانستان توسط نیروهای اتحاد جماهیر شوروی سابق، ایران میزبان میلیون ها افغان بوده است. در سالهای اخیر دولت ایران برخی از این مهاجران و پناهجویان را به افغانستان بازگردانده است.

مقام های ایرانی تأيید کرده اند که اخیراً تعدادی پناهجوی افغان به جرم قاچاق مواد مخدر اعدام شده اند و صدها تن دیگر نیز محکوم به اعدام هستند. برخی از قانونگذاران افغان ادعا می کنند که در هفته های اخیر دهها افغان در ایران، اعدام شده اند. این وضعيت باعث شد که تظاهرات متعددی در نقاط مختلف افغانستان، برپا شود.

XS
SM
MD
LG