لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۶

گزارش: ژنرال پترايوس می گويد ائتلاف برای پيروزی در افغانستان مصمم است


گزارش: ژنرال پترايوس می گويد ائتلاف برای پيروزی در افغانستان مصمم است
گزارش: ژنرال پترايوس می گويد ائتلاف برای پيروزی در افغانستان مصمم است

ژنرال ديويد پترايوس، فرمانده نيروهای آمريکايی و ناتو در افغانستان، پترايوس در مصاحبه ای که روز يکشنبه از تلويزيون ناتو پخش شد تاييد کرد که علی رغم حملات شديد طالبان نيروهای ائتلاف برای پيروزی، مصمم هستند.

ژنرال پترايوس از ماه ژوييه فرماندهی نيروهای آمريکايی و ناتو در افغانستان را به عهده گرفته است.

فرمانده نيروهای آمريکايی و ناتو در افغانستان می گويد «منافع در اينجا، برای تمام آزادی خواهان جهان مهم است. فکر نمی کنم کسی بخواهد ببيند که افراطگرايان فرامليتی، بتوانند عملياتی را که اينجا يا در نقاط ديگر اين منطقه صورت داده اند، به انجام رسانند. اين مشکل منطقه هم هست. اما مطمئنا خيلی از کشورها، حمله افراطگرايان فرامليتی را تجربه کرده اند، و می دانند چقدر مهم است ما تمام تلاشمان را اينجا انجام دهيم که به اهداف مشترک برسيم؛ که افغانستان دوباره تبديل به مخفی گاه اين فراطگرايان نشود.»

طالبان، که در حمله سال ۲۰۰۱ آمريکا سرنگون شد، در سال های اخير، علی رغم افزايش نيروهای خارجی در افغانستان، دوباره فعال شده است.

ژنرال پترايوس می گويد «ما فعاليت های طالبان را در بعضی مناطق مهار کرديم. البته بايد روی اين موضوع دقت کرد. به هيچ وجه نمی گويم که در همه مناطق اين کار را کرده ايم. در بعضی مناطق فعاليت طالبان را کُـند کرده ايم، بعضی جاها هم حتما طالبان هنوز سعی ميکند گسترش پيدا کند. در بعضی مناطق مهم، مثلا در ۶ ناحيه مرکزی ايالت هِـلمَـند، جايی مثل مارجه را در نظر بگيريد. مسلماً دشمن هنوز دارد ميجنگد که مارجه را پس بگيرد، و واقعيت اين است که مارجه، يکی از مهم ترين مراکز فرماندهی طالبان است، و يک راه ارتباطی با صاحبان صنعت مواد مخدر که ديگر تحت کنترل آنها نيست. اتفاقا هفته پيش، ثبت نام انتخابات مجلس آينده در مارجه انجام شد. چنين اتفاقی، ۶ ماه پيش، اصلا به ذهن کسی نمی رسيد.»

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا که تعداد نيروهای ايالات متحده در افغانستان را افزايش داده است قرار است پس از انتخابات ميان دوره ای، در ماه دسامبر، استراتژی جنگ را مورد بررسی قرار دهد. وی همچنين گفته است تصميم دارد از ژوئيه ۲۰۱۱، در صورتی که شرايط مهيا باشد، شروع به خارج کردن نيروهای آمريکايی از افغانستان کند.

در ماه های اخير، هر دو طرف جنگ، تبليغات رسانه ای خود را افزايش داده اند.

از آنجايی که دو طرف جنگ، حملات خود را افزايش داده اند، امروز تلفات در افغانستان، به بالاترين ميزان از زمان سرنگونی طالبان، رسيده است.

XS
SM
MD
LG