لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۸

همکاری افغانستان و پاکستان در روند صلح با طالبان


یک مقام بلندپایه دولت افغانستان به خبرگزاری رویترز گفته است نیت پاکستان برای حمایت از طرح صلح نوپای افغانستان و متحول کردن طالبان یک جنبش سیاسی خالصانه و واقعی است.

این مقام دولت افغانستان گفته است «آنها (مقامات پاکستان) به ما گفته اند در مورد نقشه راهی که بر اساس آن اساساً ماهیت نظامی طالبان تغییر و موجودیت سیاسی پیدا کنند ، در تحولات سیاسی افغانستان مشارکت داشته باشند و همانند هر جنبش سیاسی دیگر در افغانستان به طور مسالمت آمیز برای دستیابی به قدرت رقابت کنند، دیدگاه های مشابهی دارند».

وی همچنین گفته است «ب ما شاهد وضعیتی هستیم که تهدید گروههای افراطی در مسیری رشد کرده است که از کنترل همه خارج شده و پاکستان نیز برای مقابله با طالبان و رشد و نفوذ آن ها در داخل این کشور با چالش های جدی روبرو است».

اظهارات این مقام افغان از خوش بینی بی سابقه افغانستان در قبال پاکستان حکایت می کند. افغانستان سال های طولانی پاکستان را به حمایت از شورشیان متهم می کرد، اما اسلام آباد هم اکنون تمایل دارد تا برای برقراری آشتی و صلح که هنوز در مراحل ابتدایی و در برابر اختلافات قومی و جناحی بسیار آسیب پذیر است، از نفوذ و قدرت خود بهره بگیرد.

نقش پاکستان در روند تلاش های افغانستان و ایالات متحده برای برقراری صلح در پاکستان کلیدی و حیاتی است. ارتقای صلح پس از پایان سال ٢٠١٤ که نیروهای ناتو برای عقب نشینی از افغانستان آماده می شوند و مسئولیت برقراری امنیتی را به نیروهای دولتی افغانستان می سپارند، یکی از اولویت های بسیار مهم و فوری محسوب می شود.
XS
SM
MD
LG