لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۳

گزارش: آمريکا تا کنون به اندازه شوروی سابق در افغانستان جنگيده است


گزارش: آمريکا تا کنون به اندازه شوروی سابق در افغانستان جنگيده است
گزارش: آمريکا تا کنون به اندازه شوروی سابق در افغانستان جنگيده است

روز جمعه ۲۶ نوامبر ۹ سال و ۵۰ روز از آغاز حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان می گذرد. این مدت برابر با زمانی است که ارتش اتحاد جماهیر شوروی سابق در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی در افغانستان جنگید.

در هفته ای که گذشت گزارشی با نظارت پنتاگون پیرامون پیشرفتهای حاصل از افزایش ۳۰ هزار سرباز در افغانستان تهیه و منتشر شد.

این گزارش می گوید در برخی از نقاط کلیدی کشور از لحاظ امنیتی پیشرفتهایی بدست آمده است، اما طالبان هنوز دشمن انعطاف پذیری است که توانسته است قابلیتهای چشم گیری بدست آورد و آنها را حفظ کند.

در این گزارش ۶ ماهه، پنتاگون اذعان می کند که تلاشهایی که برای برقراری یک دولت و انجام توسعه اقتصادی انجام شده نیز پیشرفت چشمگیری نداشته است، و تلاش گسترده ای لازم است تا مردم افغانستان مجاب شوند که باید از دولت، و نه از شورشیان، حمایت کنند.

سربازان آمریکایی در افغانستان، روز شکرگزاری را دور از خانواده های خود سپری کردند. اما حضور سربازان آمریکایی و ناتو در افغانستان حداقل تا سال ۲۰۱۴ ادامه خواهد یافت. اکنون حدود ۱۰۰ هزار سرباز ناتو برای مقابله با شورشیان و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان، در آن کشور مستقر هستند.

ارتش اتحاد جماهیر شوروی در ماه دسامبر سال ۱۹۷۹، به افغانستان حمله کرد. هدف شوروی تبدیل افغانستان به یک کشور کمونیستی بود، اما پس از ۹ سال و ۵۰ روز جنگ، نیروهای مسکو افغانستان را ترک کردند. طی آن دوره، بیش از یک میلیون غیر نظامی افغان جان خود را از دست دادند.

اما مردم افغانستان، خسته از درگیری و ناامنی خواستار خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از کشور خود هستند.

طی ۹ سال گذشته، نیروهای ناتو به علت اشتباهات عملیاتی و کشته شدن غیرنظامیان در افغانستان به شدت مورد انتقاد قرار گرفته اند. بر اساس برآورد ها، از سال ۲۰۰۱ تاکنون، نزدیک به ۱۰ هزار غیرنظامی به علت حملات ناتو، کشته شده اند.

به رغم اختلافات بنیادین میان جنگ دهه ۸۰ ميلادی و جنگ اخیر در افغانستان، و تلاش آمریکا برای جلب اعتماد افغان ها، مردم افغانستان نظر مثبتی نسبت به حضور نیروهای خارجی در کشور خود ندارند.

کشورهای عضو ناتو می گویند از سال ۲۰۱۱ انتقال مسؤلیت امنیت افغانستان به نیروهای آن کشور را آغاز خواهند کرد و در پایان سال ۲۰۱۴ انتقال مسئولیت به سرانجام خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG