لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

بمب گذاری در افغانستان ٩ کشته و ١٩ زخمی به جای گذاشت


بمب گذاری در افغانستان ٩ کشته و ١٩ زخمی به جای گذاشت
بمب گذاری در افغانستان ٩ کشته و ١٩ زخمی به جای گذاشت

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز یکشنبه انفجار بمب جاسازی شده در یک خودرو در بیرون مقر پلیس در جنوب افغانستان را قویاً محکوم کرد.

بر پایه صفحه رسمی رئیس جمهوری افغانستان در تارنمای فیس بوک، یک خودروی مملو از مواد منفجره در ایستگاه پلیس در شهر قندهار ٩ کشته و ١٩ زخمی به جای گذاشت. گزارش های پیشین از مقامات افغانستان نقل کرده بودند پنج مامور پلیس و دو غیرنظامی در این بمب گذاری کشته شده اند.

آقای کرزی گفت فقط یک «دشمن مستاصل» به چنین «اقدامات بزدلانه تروریستی» متوسل می شود و این امر به دستیابی آن ها به اهدافشان کمکی نخواهد کرد. ائتلاف بین المللی به رهبری ناتو در افغانستان نیز هم صدا با حامد کرزی این خشونت را محکوم کرد.

هیچ گروهی تاکنون مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

قندهار برای مدت طولانی پایگاه طالبان در افغانستان بوده است و چنین حمله هایی از جمله تاکتیک های معمول مورد استفاده شورشیان قلمداد می شود.

گزارش جدیدی که سازمان ملل متحد روز شنبه ١٥ بهمن منتشر کرده حاکی از آن است که طالبان مسئول مرگ ٢٣٠٠ غیرنظامی طی سال گذشته بوده و این در حالی است که ناتو و یا نیروهای امنیتی افغانستان باعث کشته شدن فقط ٤١٠ غیرنظامی بوده اند. طالبان روز شنبه این گزارش را رد کرد و آن را ناشی از تعصب های سیاسی خواند.

XS
SM
MD
LG