لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۵

ژنرال الن: طرح انتقال کامل کنترل امنيتی به افغانها


ژنرال الن: طرح انتقال کامل کنترل امنيتی به افغانها
ژنرال الن: طرح انتقال کامل کنترل امنيتی به افغانها

فرمانده نيروهای ائتلاف در افغانستان می گويد، با وجود اعلام خبر مربوط به پايان دوران مأموريتهای رزمی نيروهای ائتلاف در سال آينده، يعنی يک سال زودتر از موعد مقرر، طرح انتقال کامل کنترل امنيتی افغانستان به نيروهای افغان به قوت خود باقی است.

جان الن، ژنرال سپاه تفنگداران دريايی آمريکا و فرمانده نيروهای ائتلاف در افغانستان، در مصاحبه ای با خبرنگار صدای آمريکا در مقر ناتو در بروکسل، گفت: از اواسط سال آينده به رغم آنکه پيش بينی می شود سربازان خارجی بيشتر عمليات جنگی خود را پايان دهند، در طرح انتقال وظايف امنيتی به افغانها تغييری بوجود نخواهد آمد.

ژنرال الن در ماه ژوييه گذشته فرماندهی نيروهای بين المللی مستقر در افغانستان را بر عهده گرفت. از آن زمان تا کنون وی وظيفه داشته است سربازان افغان را برای سال ۲۰۱۴، و رويارويی مستقل با طالبان، تحت آموزش نظامی قرار دهد. مسئوليتی که در حرف آسان می نمايد. طالبان هر روز دست به شگرد تازه ای می زند، و سربازان افغان با وجود آنکه انگيزه ای قوی برای جنگيدن دارند، از مهارتهای نظامی هيچ نمی دانند.

لئون پنه تا، وزير دفاع آمريکا، هفته گذشته ابراز اميدواری کرد که سربازان آمريکايی تا آخر سال آينده، يعنی يک سال زودتر از موعد مقرر به مأموريتهای رزمی شان پايان دهند. اين مطلب بعضی از کارشناسان و مقامهای خارجی را به حيرت واداشت، اما ژنرال الن می گويد اين مسئله، تازگی ندارد، هميشه بخشی از برنامه بوده است.

جان الن می گويد: اين مسئله هميشه به عنوان بخشی از برنامه مطرح بوده است. هيچکس قصد جلو انداختن تاريخ مقرر در پيمان ليسبون را ندارد. ما در کنار آنها بطور همزمان به خدمتمان ادامه می دهيم. طبق برنامه تا لحظه آخر سال ۱۴ به تأمين حمايت و پشتيبانی از نيروهای امنيت ملی افغانستان ادامه می دهيم.

ژنرال الن می گويد: افغانها هرگز در موقعيتی قرار نخواهند گرفت که از نيروی رزمی محروم باشند. اين جنگ بسيار تلخ و مسموم است؛ ما هميشه بايد آمادگی کامل داشته باشيم. به عنوان مشاور هميشه سعی کرده ايم اينطور عمل کنيم، چون مشاوران نظامی همواره بايد همراه با رزمندگان، در صحنه حاضر باشند، و در صورت لزوم بجنگند.

بنابراين ژنرال الن نيز با وجوديکه خود کاملاً می داند که نيروی طالبان به آسانی تحليل نمی رود، اما ادعای گزارش محرمانه يک مقام نظامی آمريکا را که هفته گذشته به رسانه های بريتانيا نشت کرد، قبول ندارد. در گزارش آمده است که نيروهای بازداشت شده طالبان می گويند، تشکل آنها به مراتب قوی تر و نيرومندتر از آن است که مقامهای غربی فکر می کنند.

XS
SM
MD
LG