لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

کنگره آمریکا بودجه ۱۵۹ میلیارد دلاری جنگ افغانستان را برای سال جدید تصویب کرد


Japan prepares to mark the one-year anniversary of earthquake and tsunami. (Photo by Mark Edward Harris)
Japan prepares to mark the one-year anniversary of earthquake and tsunami. (Photo by Mark Edward Harris)

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در کنفرانس خبری مشترکی با حامد کرزی در کابل، از واکنش ريیس جمهوری افغانستان به مطالب منتشره در اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا، شکایت کرد. در برخی از این اسناد محرمانه که توسط سایت ویکی لیکس منتشر شده است، از عملکرد آقای کرزی انتقاد شده است.

وزير دفاع امريکا گفت: «انتشار این اسناد محرمانه برای آمریکا بشدت ناراحت کننده است. اما مهم این است که نه دیپلمات ها، بلکه رهبران سیاسی کشورها بر اساس منافع ملی تصمیم می گیرند، و واکنش پرزیدنت کرزی بعنوان یک سیاستمدار برجسته به مطالب مندرج در این اسناد، در خور ستایش است.»

آقای گیتس که برای بازدید از نیروهای آمریکا در افغانستان به آن کشور رفته بود در پاسخ به سؤالی، بازداشت جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس را، بشوخی و نیمی رسمی، خبر خوبی خواند.

اما جلسه وزیر دفاع ایالات متحده با فرماندهان آمریکايی در مورد شرایط امنیتی افغانستان بود. وی گفت: «معتقدیم که شرایط امنیتی تا ۴ سال دیگر در سراسر افغانستان بهبود خواهد یافت و نیروهای بومی می توانند مانند کابل، امنیت و آرامش در بقیه نقاط این کشور را تامین کنند. همچنين بعد از خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، روابط نزدیک واشنگتن و کابل ادامه خواهد یافت.»

در همين حال روز چهارشنبه کنگره آمریکا بودجه ۱۵۹ میلیارد دلاری جنگ افغانستان برای سال جدید ميلادی را تصویب کرد، و حامد کرزی ريیس جمهوری افغانستان هم در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران افغان اظهار کرد، طبعا ایجاد بنیان های پایدار در کشور متوبع وی مانند ارتشی قوی، محتاج زمان است؛ نیروئی بومی که به گفته آقای کرزی افزایش تعداد و آموزش آنها بصورتی ست که سرانجام می تواند امنیت در سراسر افغانستان را برقرار کند.

XS
SM
MD
LG