لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۵

پیشنهاد ملل متحد: مذاکرات صلح در افغانستان به سرپرستی دولت


پیشنهاد ملل متحد: مذاکرات صلح در افغانستان به سرپرستی دولت

فرستاده جدید سازمان ملل متحد به افغانستان می گوید هر مذاکره صلح با طالبان برای این که موفق شود باید به سرپرستی دولت افغانستان صورت گیرد.

یان کوبیس روز چهارشنبه در کابل به خبرنگاران گفت هیچ طرف عمده ای نباید از بحثها، به عنوان بخشی از روند مذاکرات، کنار گذاشته شود و لازم است اعضای جامعه مدنی کشور نیز در آن شرکت کنند.

کوبیس ریاست هیات کمک سازمان ملل متحد در افغانستان را از استفان دمیستورا، که تا پایان سال ۲۰۱۰ نماینده مخصوص دبیر کل سازمان ملل متحد در کشور بود، تحویل گرفت.

کوبیس از هنگام ورود به افغانستان در هفته گذشته، با مقامهای افغانستان، از جمله حامد کرزی، رییس جمهوری ملاقات کرده است.

علیرغم پیشنهاد های سازمان ملل متحد و مقامات امریکایی که مذاکرات صلح با طالبان به سرپرستی افغانستان انجام گیرد، گروه شورشی دولت افغانستان را در اظهار نظر های خود درباره مذاکرات صلح نگنجانده است. بر عکس، طالبان دولت تحت رهبری حامد کرزی را یک دولت «دست نشانده» نامیده اند.

در اوائل ژانویه، طالبان گفتند برای گشودن یک دفتر سیاسی در قطر با این کشور به توافق مقدماتی رسیده اند. پرزیدنت کرزی می گوید دولت به رغم آن که ترجیح می دهد دفتر در افغانستان گشوده شود، تاسیس آن را تایید می کند.

مارک گروسمن، نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان نیز در جریان دیداری از کابل اقدام طالبان را برای گشودن دفتر در قطر تایید کرد.

اما او و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا گفته اند طالبان اگر می خواهند در مذاکرات برای پایان دادن به جنگ ۱۰ ساله شرکت کنند، باید تروریسم را محکوم کنند و طرح های صلح را بپذیرند.

سفارت آمریکا در کابل روز چهارشنبه نیاز به برداشتن چنین گامهایی را مورد تاکید قرار داد. جمله گسستن ارتباط با القاعده، پایان دادن به خشونت، احترام با قانون اساسی کشور، و حفاظت از زنان و اقلیتها بخشی از این خواستهاست.

جداگانه در روز چهارشنبه، ناتو می گوید در انفجار بمبی در جنوب افغانستان یکی از سربازان آن کشته شد. ائتلاف جزییات بیشتری ارائه نداد.

XS
SM
MD
LG