لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

نخست وزير بريتانيا از برقراری مناسبات بادوام با افغانستان خبر می دهد


نخست وزير بريتانيا از برقراری مناسبات بادوام با افغانستان خبر می دهد
نخست وزير بريتانيا از برقراری مناسبات بادوام با افغانستان خبر می دهد

هيات ناتو در افغانستان می گويد در حمله های شورشيان چهار سرباز این سازمان کشته شده اند. حمله ها در حالی صورت می گيرد که ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، از کابل ديدن کرد و قول داد کمک به افغانستان را افزایش دهد.

ناتو روز سه شنبه گفت در انفجار يک در بمب کنار جاده ای در شرق افغانستان سه سرباز ناتو کشته شدند. چهارمين سرباز در حمله ديگری در همان منطقه جان سپرد. مليت های چهار سرباز اعلام نشده است.

ديويد کامرون با حامد کرزی رييس جمهوری افغانستان ملاقات کرد و قول داد بريتانيا، حتی در حالی که خارج ساختن نيروهايش را در ماه های آينده آغاز می کند، رابطه ای با دوام با افغانستان برقرار کند. بريتانيا قصد دارد در ۱۲ ماه منتهی به آوريل ۲۰۱۲ مبلغ ۲۸۷ ميليون دلار کمک برای افغانستان فراهم آورد. اين رقم در دوره ۱۲ ماهه قبلی ۱۶۴ ميليون دلار بود.

بريتانيا ۹ هزار سرباز در افغانستان دارد که بیشتر در جنوب مستقر هستند و پس از آمريکا دومين گروه سربازان خارجی را تشکيل می دهند. کامرون گفت بريتانيا بخشی از اين نيروها را امسال و سال آينده پيش از متوقف ساختن تمام عمليات رزمی در افغانستان تا پايان ۲۰۱۴ خارج می کند. او قرار است جزييات خروج سربازان را روز چهارشنبه برای قانونگذاران بريتانيا تشريح کند.

کامرون روز دوشنبه وارد افغانستان شد و با سربازان بريتانيايی در ايالت هلمند ديدن کرد. ديدار او تحت الشعاع مرگ يک سرباز بريتانيايی قرار گرفت که در هلمند ناپديد شده بود. جسد او در پی جستجوی گسترده نيروهای بريتانيايی با زخم گلوله پيدا شد. طالبان مسئوليت مرگ وی را بر عهده گرفت.

کامرون در کنفرانس خبری مشترکی با کرزی در روز سه شنبه از طالبان خواست بمب گذاری، قتل و جنگ را متوقف کند، به روند سياسی بپيوندد و بخشی از آينده افغانستان باشد. او گفت افغانستان می تواند از تجربه بريتانيا در ايرلند شمالی بياموزد. در آنجا ستيزه گران جدايی خواه ايرلند که در پشت حملات مرگبار به غيرنظاميان و نيروهای امنيتی قرار داشتند، بعدا به سياستمدارانی تبديل شدند و در اداره امور به دولت پيوستند.

کامرون همچنين گفت بريتانيا يک آکادمی نظامی برای آموزش افسران ارتش افغانستان خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG