لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

کالدول: ناتو با کمبود ۷۴۰ مربی برای آموزش پليس و سربازان افغان روبروست


کالدول: ناتو با کمبود ۷۴۰ مربی برای آموزش پليس و سربازان افغان روبروست
کالدول: ناتو با کمبود ۷۴۰ مربی برای آموزش پليس و سربازان افغان روبروست

ژنرال ويليام کالدول، فرمانده آمريکايی، ماموريت های آموزشی ناتو در افغانستان را روز شنبه در مصاحبه ای با اسوشيتد پرس تشريح کرد و گفت: «به ۲۹۰ مربی پليس از جمله افرادی برای کار در مراکز آموزشی جديدی که در سال جاری در افغانستان گشايش می يابند، نياز است.»

حامد کرزی، رييس جمهور افغانستان، می خواهد پليس و ارتش آن کشور تا سال ۲۰۱۴ حفظ امنيت و دفاع از ميهن خود را بدست گيرند. مهلتی که تنها با تلاش های آموزشی هر چه سريعتر و حمايت بيشتر ناتو و کشورهای ديگر امکان پذير است. ويليام کالدول می گويد ائتلاف به ۷۴۰ مربی ديگر تا تابستان امسال نياز دارد.

آقای کالدول به نقل از آندرس فو راسموسن، دبير کل ناتو، اظهار داشت: «بدون مربی، انتقالی هم صورت نمی گيرد» و در ادامه گفت: «او کاملا درست می گويد اگر به تعداد کافی مربی نداشته باشيم ، نمی توانيم شرايط را برای انتقال در سال ۲۰۱۴ مهيا کنيم.» به گفته اين مقام کشورهای بيشتری قول همکاری و پشتيبانی داده بودند.

در حال حاضر تعداد نيروهای امنيتی افغان با افزودن بيش از ۷۰ هزار پليس و سرباز در سال گذشته به ۲۷۰ هزار نفر می رسد و در جهت مطلوبی برای رسيدن به هدف حامد کرزی يعنی ۳۰۵ هزار و ۶۰۰ تن تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۱، به پيش می رود.

انتظار می رود آقای کرزی اهداف بعدی خود را برای پيشرفت در هفته های آينده اعلام کند. علاوه بر پر کردن شکاف های آموزشی ماموريت آموزشی با چالش های ديگری روبروست. فساد در صفوف مختلف کمتر شده اما حذف نشده است.

افزايش حقوق ها، صدور دستمزدهای الکترونيکی و اعطای جوايز بر اساس عملکرد که البته بدون استثنا قائل شدن، در دستور کار هستند.

تعداد نيروهای پليس و سربازان برای ثبت نام در کلاس های سواد آموزی نيز افزايش يافته است، اما ناتوانی در خواندن و نوشتن همچنان مانعی بر سر راه تلاش های جاری برای حرفه ای کردن سربازان افغان، ايجاد می کند.

XS
SM
MD
LG