لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

کرزی: افغانستان با طالبان مذاکره نمی کند


کرزی: افغانستان با طالبان مذاکره نمی کند
کرزی: افغانستان با طالبان مذاکره نمی کند

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان ادامه مذاکره با طالبان را رد کرده است و می گوید «ما نمی توانیم با بمب اندازان انتحاری مذاکره کنیم.»

پرزیدنت کرزی روز سه شنبه در ترکیه به خبرنگاران گفت دولت او به جای آن برای یافتن راه حل هایی جهت پایان دادن به خشونت، به مذاکره با پاکستان ادامه خواهد داد.

کرزی این تصمیم را در پی دیدار با آصف علی زرداری، رییس جمهوری پاکستان و عبداله گل، رییس جمهوری ترکیه در استانبول اعلام کرد.

ترکیه در تلاش بوده است مناسبات بین دو همسایه را بهبود بخشد و به نظر می رسد در این باره پیشرفت کرده است.

گل روز سه شنبه گفت دو کشور توافق کردند برای تحقیق درباره ترور برهان الدین ربانی منابع اطلاعاتی خود را به اشتراک بگذارند.

کرزی روز سه شنبه گفت امیدوار است تحقیقات مشترک نتایجی به بار آورد.

پیشتر در روز سه شنبه، جواد لودین، معاون وزارت امور خارجه افغانستان به رویترز گفت پاکستان نیاز دارد ثابت کند که می توان به آن اعتماد کرد، باید از حرف فراتر برود و به نگرانی های امنیتی کابل بپردازد.

دیدار رهبران افغانستان و پاکستان نخستین ملاقات آنها از زمان ترور برهان الدین ربانی است و یک روز پیش از آن تجمع رهبران ۱۴ کشور ، از جمله فرانسه، آلمان و هند برای کنفرانس منطقه ای افغانستان در استانبول صورت می گیرد.

وزرای امور خارجه کشورها بر توسعه امنیتی و اقتصادی در افغانستان در حالی تمرکز خواهند کرد که سربازان رزمی خارجی حضور خود را در کشور کاهش می دهند و تا پایان سال ۲۰۱۴ کاملا خارج خواهند شد.

رهبران نظامی افغانستان و پاکستان نیز به استانبول رفته اند و انتظار می رود دو کشور یک قرارداد همکاری امنیتی امضا کنند.

دیپلمات های ترکیه که نخواستند نامشان فاش شود گفتند ترکیه امیدوار است برخی از اختلافات بین افغانستان و پاکستان را برطرف کند تا دو کشور بتوانند در جهت برقراری صلح در افغانستان قدم بردارند.


XS
SM
MD
LG