لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

سخنگوی سازمان ملل در افغانستان: ابقای وزيران وزارتخانه های کليدی بسيار ضروری بود


وحيد عمر سخنگوی رياست جمهوری افغانستان گفت آقای کرزی بايد نامزدهای جديدی را به جای وزرای رد شده به پارلمان افغانستان معرفی کند

روز يکشنبه يکی از سخنگويان سازمان ملل در افغانستان گفت او اميدوار است رئيس جمهور و پارلمان افغانستان بتوانند با کار مشترک اختلافهايشان را حل کنند تا اين کشور هر چه سريعتر صاحب کابينه و دولتی کارآمد شود.

عالم صديق اين سخنان را پس از آن بيان کرد که پارلمان افغانستان در روز شنبه گذشته ۷۰ درصد وزرای کابينه پيشنهادی حامد کرزی رئيس جمهوری آن کشور شامل يک فرمانده نظامی و تنها وزير پيشنهادی زن را رد کرد.

در جلسه رأی اعتماد پارلمان افغانستان که ۱۰ ساعت به طول انجاميد نمايندگان به آندسته از وزرای پيشنهادی که به نظر آنها از دوستان حامد کرزی بودند و يا تحت تأثير فرماندهان جنگ و ديگران قرار داشتند رأی عدم اعتماد داد و آنها را فاقد صلاحيت وزارت دانست.

اگرچه اين رأی شکستی برای رئيس جمهور افغانستان محسوب می شود اما نمايندگان پارلمان با درخواست حامد کرزی برای ابقای وزرای وزارتخانه های دفاع کشور و بازرگانی که از وزارتخانه های کليدی افغانستان محسوب می شوند، موافقت کردند.

روز يکشنبه وحيد عمر سخنگوی رياست جمهوری افغانستان بدون اشاره به تاريخ خاصی گفت آقای کرزی بايد نامزدهای جديدی را به جای وزرای رد شده به پارلمان افغانستان معرفی کند.

عالم صديق از سخنگويان سازمان ملل متحد می گويد ابقای وزيران وزارتخانه های کليدی بسيار ضروری بود. او می افزايد از اين پس می توان به پيش رفت و با چالشهايی که مردم افغانستان و جامعه جهانی انتظار حل آنرا در ماهها و سالهای پيش رو دارند مواجه شد.

عبدالله عبدالله نامزد انتخابات اخير رياست جمهوری افغانستان و وزير سابق امور خارجه آن کشور روز يکشنبه گفت رأی عدم اعتماد پارلمان به هفتاد درصد وزيران پيشنهادی حامد کرزی نشانه يک انتخاب بد توسط رئيس جمهور است.

عبدالله افزود اين تصوير نشان نمی دهد که آنها بر اساس شايستگی شان انتخاب و تاييد شده بودند، بلکه زد و بند و مسائل ديگری مطرح بوده و در کل اين رای پارلمان، نه به انتخاب آقای کرزی بود.

روز شنبه و در جلسه رای اعتماد پارلمان افغانستان هفده وزير از ۲۴ وزير پيشنهادی آقای کرزی با رأی عدم اعتماد نمايندگان روبرو شدند.

فهرست اين وزرای پيشنهادی در اواسط ماه گذشته ميلادی اعلام شد و آقای کرزی قصد داشت ۱۲ تن از وزيران فعلی را در پستهايشان برای دولت آينده حفظ کند.

آمريکا و کشورهای ديگر اميدوارند با روی کارآمدن کابينه جديد افغانستان شاهد دولتی قدرتمند باشند تا بدين وسيله جلوی اشتياق افغانها به طالبان در آن کشور گرفته شود.

XS
SM
MD
LG