لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

معضل بيماران چشم در افغانستان


معضل بيماران چشم در افغانستان
معضل بيماران چشم در افغانستان

بيمارستان نور در کابل ويژه درمان بيماری های چشم است و هر روز صدها نفر به اين بيمارستان مراجعه می کنند. اما پزشکان و جراحان بيمارستان نور که از معدود بيمارستان های چشم در پايتخت افغانستان است می گويند شمار بيماران به قدری است که آنان قادر به درمان همگی نيستند -- روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ بيمار برای درمان در مقابل اين بيمارستان جمع می شوند.

يک و نيم ميليون افغان دچار ناراحتی های چشم هستند و برآوردهای دولت افغانستان حاکی از آن است که در هر ساعت سه افغان بينايی يک چشم خود را از دست می دهند.

بيمارستان و درمانگاه های ويژه چشم فقط در بعضی شهرهای عمده وجود دارد. کمبود جاده و راه های کوهستانی، فقر، سه قرن درگيری و جنگ مانع از آن شده که مردم به خدمات پزشکی دسترسی داشته باشند.

دکتر نجيب عثمانی می گويد: متاسفانه خيلی دير پيش ما ميايند. اگر در مراحل اوليه بيماری بيايند می توان چشم را معالجه کرد ولی نه در افغانستان. ما می توانيم آن ها را به کشورهای همسايه که سيستم درمانی بهتری دارند بفرستيم.

۶۰ درصد ناراحتی های چشم در افغانستان ناشی از بيماری آب مرواريد است که در کشورهای پيشرفته با جراحی درمان پذير است. ولی در افغانستان فقط ۱۶۰۰ جراحی آب مرواريد در سال انجام می شود. دست کم ۲۰۰ هزار نفر در گوشه و کنار افغانستان به اين بيماری دچارند و دسترسی به پزشک ندارند.

دکتر يوسف محبوب می گويد: بيمارستان نور آخرين محل مراجعه کسانی است که به بيماری های خطرناک چشم مبتلا هستند. اگر آن ها نتوانند در اين بيمارستان مداوا شوند تنها راه چاره، درمان در کشورهای ديگر است.

XS
SM
MD
LG