لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

گزارش: انتخابات «وولسی جرگه» در افغانستان برگزار شد


گزارش: انتخابات «وولسی جرگه» در افغانستان برگزار شد
گزارش: انتخابات «وولسی جرگه» در افغانستان برگزار شد

در ارتباط با انتخابات پارلمانی در افغانستان به گفته سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات آن کشور ۳ تن از کارکنان آن کمیسیون در حوادث خشونت آمیز روز رأی گیری، کشته شده اند.

سر تیتر اخبار روزنامه های کابل طبعاً مربوط به انتخابات پارلمانی روز شنبه بود، انتخاباتی برای گزینش ۲۴۹ نماینده «وولسی جرگه،» یا مجلس نمایندگان افغانستان، که برخی از افغان ها، شايد بنا بر سابقه، توقع نداشتند خوب برگزار شود.

بنا به گزارش سایت اینترنتی خبرگذاری الجزیره، تا ظهر روز يکشنبه سه میلیون و ششصد هزار رأی در مرکز ۳۳ ولایت افغانستان شمارش، و به پایتخت گزارش شد، آرايی که حداقل بنا بر شواهد عینی در اکثر موارد با رعایت موازین موجه به صندوق ها ريخته شده اند. برخی از افغان ها به اشکالات اجرايی و تکنیکی در جریان رای گیری اشاره کردند.

کاملاً آشکار بود که به ویژه خانم های افغان که بعد از طالبان از حق و حقوق بیشتری مثل تحصیل و حق رای برخوردار شده اند، با یک دنیا امید و آرزو در این رأی گیری شرکت کرده بودند.

با این حال، عليرغم آنکه هنوز از شدت و حدّت اقدامات امنیتی، حداقل در پایتخت افغانستان، کاسته نشده است، مقایسه اظهارات دو روز گذشته فضل احمد معنوی، ريیس کمیسیون مستقل انتخابات آن کشور، نگرانی مسؤلان از احتمال تقلب بیش از حد را در رأی گیری اخیر، نشان می دهد.

شمارش آراء انتخابات پارلمانی افغانستان تا اواسط مهرماه طول میکشد و با توجه به دو هزار و پانصد نفر نامزد این رأی گیری، مدتی هم صرف رسیدگی به شکایات آنها، خواهد شد.

XS
SM
MD
LG