لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۰

نیروهای افغان به کمک سربازان خارجی نیازدارند


بررسی جدیدی که در افغانستان انجام گرفته است نشان می دهد بیش از نیمی از شهروندان افغان معتقدند کشور شان در جهت درست حرکت می کند، در حالی که حدود دو سوم می گویند پلیس و ارتش ملی نمی توانند بدون پشتیبانی سربازان خارجی عمل کنند.

بنیاد پژوهشی آسیا ، مستقر در امریکا، روز چهارشنبه بررسی سالیانه خود را منتشر کرد. در آن گفته می شود ۵۲ درصد افغان ها احساس مثبتی در مورد جهت کشور خود دارند. این رقم از ۴۶ درصد درسال گذشته بالاتر است، اما بنیاد گوشزد می کند نتایج ممکن است احساسات منفی مردم را به درستی منعکس نکرده باشد زیرا نگرانی های امنیتی دسترسی به برخی مناطق را محدود می ساخت.

اکثر پاسخ دهندگان گفتند آنها بر این گمانند که ارتش و پلیس صادق و منصف هستند، اما دو سال پیش از خروج سربازان رزمی بین المللی ، اکثریت اظهار داشتند نیروهای امنیتی قادر نیستند به تنهایی کار کنند.

افغان ها به نگرانی های امنیتی، بیکاری و فساد به عنوان بزرگترین مشکلاتی که در برابر کشور قرار دارد استناد کردند. در بررسی سالیانه بنیاد آسیا گفته می شود کسانی که آینده افغانستان حوشبین بودند اغلب به بهبود در امنیت و بازسازی به عنوان دلایل خود برای داشتن احساسات مثبت استناد می کردند.

کوشش دولت افغانستان برای صلح و باز سازی حمایت زیادی کسب کرد، ۸۱ درصد گفتند با چنین کوشش هایی موافق هستند. نزدیک یک سوم پاسخ دهندگان نظر مساعدی نسبت به گروه های مسلح اوپوزیسیون ابراز داشتند. بنیاد آسیا بین ۱۷ ژوئن و اول ژوئیه مصاحیه های انفرادی با ۶۲۹۰ افغان در تمام ۳۴ ایالت انجام داد.

گروه گفت تحقیق با پشتبانی آژانس امریکایی توسعه بین المللی ، وزارت امور خارجه بریتانیا و آژانس استرالیایی برای توسعه بین المللی صورت گرفت.

در این میان، پلیس روز چهارشنبه گفت شورشیان طالبان دو مرد افغان را که به عنوان مترجم برای نیروهای ناتو کار می کردند کشتند.بگفته مقامات، شورشیان اجساد مترجمین را در کنار اتومبیل آنها در جاده ای در ایالت لوگر رها کردند. گفته می شود دو مرد عازم محل کار خود در اردوی " شنک" ، متعلق به ائتلاف بودند.
XS
SM
MD
LG