لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۹

حزب اسلامی مسئولیت بمب گذاری در کابل را پذیرفت


در افغانستان، یک بمب انداز انتحاری در حمله ای به یک مینی بوس حامل خارجیان در نزدیکی کابل دست کم 12 تن را کشت.

پلیس می گوید 9 کارگر خارجی، راننده افغان آنها، و دو افغان دیگر روز سه شنبه زمانی که بمب انداز یک خود رو پر از موادانفجاری را در بزرگراه فرودگاه کابل منفجر کرد کشته شدند. وزارت امور خارجه افریقای جنوبی تایید کرد 8 تن از کشته شدگان اتباع آن کشور بودند.

گروه شورشی حزب اسلامی مسئولیت حمله را بر عهده گرفت و گفت بمب انداز را در پاسخ به ویدئوی اینترنتی که گفته می شود به پیامبر اسلام توهین می کند و موجب اعتراض های جهانی ، از جمله در افغانستان شده است، فرستاد.

در این میان، ناتو در گفت و گو با صدای امریکا تایید کرد که در میان یک سلسله حملات داخلی اخیر و انتشار ویدیو، عملیات مشترک با نیروهای افغان را کاهش می دهد.

امسال در دست کم 30 حمله داخلی، 51 سرباز بین المللی در افغانستان کشته شده اند.

سخنگوی ائتلاف در بیانیه ای گفت " اینک اکثر کارهای مشارکت و راهنمایی در سطح گردان و بالاتر خواهد بود. نیاز به مشارکت پایین تر از این سطح، بر یک اساس مورد به مورد توسط فرماندهان منطقه ای ارزیابی خواهد شد."

او گفت ژنرال جان آلن، فرمانده نیروهای امریکا و ناتو ، تمام فرماندهان عملیاتی را هدایت کرده است تا با توجه به شرایط جاری، حفاظت از نیروها و فعالیت های تاکتیکی را بررسی کنند. این رهنمود به توصیه رهبران ارشد افغانستان و در همکاری با آن ها صادر شد.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا روز سه شنبه در سخنانی در پارلمان اقدام ژنرال آلن را مهم ندانست و گفت تاثیر آن بر عملیات بریتانیا اندک خواهد بود. بعدا ناتو در بیانیه ای بار دیگر بر مشارکت با نیروهای افغان، و آموزش، راهنمایی و کمک آنها تاکید گذاشت.

در پکن، لئون پانه تا وزیر دفاع امریکا به خبرنگاران گفت حملات داخلی نگران کننده است، اما ژنرال آلن گام های لازم را برای مقابله با آن بر می دارد. پانه تا افزود برنامه ناتو برای انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان تا 2014 به قوت خود باقی است.
ناتو در بیانیه ای جداگانه «نقش مثبت» پلیس کابل در کنترل تظاهرات اخیر و کوشش برای «حفظ آرامش عمومی» را تایید کرد. بیانیه ویدیوی اینترنتی را به عنوان عملی «نامناسب که به اسلام بی احترامی کند و با افکار و ارزش های ائتلاف مغایرت دارد» محکوم می کند.

روز دوشنبه همچنین ناتو گفت برای تحقیق در باره حمله ائتلاف در شرق افغانستان که در آن تلفاتی به غیر نظامیان وارد آمد ، هیاتی اعزام کرده است.
مقامات افغان می گویند در حمله هوایی روز یکشنبه هشت زن در ولایت لغمان کشته شدند.

ناتو گفت گروه بزرگی از افراد مسلح را که رفتاری خصمانه نشان می دادند هدف گرفت. در حمله چندین شورشی کشته شدند ، اما همچنین موجب «مرگ غیر عمد شماری از غیر نظامیان افغان شد.»

ناتو می گوید تلفات غیر نظامیان را جدی می گیرد و حادثه را کاملا بررسی خواهد کرد.

روز سه شنبه، ناتو گفت نیروی مشترک ناتو و افغان در جریان عملیاتی در ناحیه ناد علی در ولایت هلمند، یکی از رهبران طالبان را که در حمله به اردوگاه باستیون دست داشت دستگیر کرد.
XS
SM
MD
LG