لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

در حملات در افغانستان ۱۲ تن کشته شدند


در سلسله حملاتی در سراسر افغانستان در روز سه شنبه دست کم ۱۲ تن کشته شده اند.

مقامات افغان می گویند در نخستین حمله، بمبی که از راه دور کنترل می شد به اتوبوسی که از روی پلی در غرب کابل می گذشت برخورد کرد. ۹ غیر نظامی جانسپردند و دست کم ۵ تن مجروح شدند.

در حادثه ای دیگر، بمب اندازی یک کامیون پر از مواد منفجره را در خارج پایگاه ناتو در پل علم، مرکز ایالت لوگر، منفجر کرد، دست کم ۱۱ نفر مجروح شدند. طالبان مسئولیت انفجار را بر عهده گرفت.

ناتو گفت حمله خسارات عمده ای به پایگاه وارد نیاورد، اما شماری از غیر نظامیان بی گناه افغان به شدت مجروح شدند. ائتلاف حمله را به عنوان خشونتی غیر انسانی محکوم کرد و آنرا نمونه دیگری از بی اعتنایی ویرانگر و ددمنشانه شورشیان به مردم افغانستان نامید.

حامد کرزی رییس جمهوری نیز حمله را محکوم کرد و گفت تروریست هایی که بی گناهان را در ماه رمضان هدف می گیرند نه مسلمان هستند نه افغان، و چیزی جز نفرت عمومی به دست نخواهند آورد.

بعد از ظهر سه شنبه ائتلاف گفت دو مرد مسلح که اونیفورم های ارتش افغانستان را پوشیده بودند به روی سربازان ناتو در شرق افغانستان آتش گشودند و یک تن را کشتند. تا کنون در سال جاری دست کم ۲۵ حمله که در آنها سربازان افغان یا شورشیان ملبس به اونیفورم های نظامی افغانستان سربازان خارجی را کشته اند روی داده است.

روز سه شنبه همچنین، فرانسه گفت در نبردی با شورشیان در ایالت کاپیسا یکی از سربازان آن از پای در آمد و سرباز دیگری مجروح شد. از سال ۲۰۰۱، ۸۸ سرباز فرانسوی در افغانستان کشته شده اند.

پلیس گفت شورشیان روز سه شنبه بمبی را که به یک الاغ بسته بودند در ولايت مرکزی غور منفجر کردند ، یک پلیس محلی را کشتند و سه نفر دیگر را مجروح کردند. مقامات محلی طالبان را مسئول دانستند.
XS
SM
MD
LG