لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

عبدالله عبدالله خود را به شرکت در دور دوم انتخابات متعهد میداند


رقیب حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان میگوید به شرط آن که روند برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شفاف و معتبر باشد، خود را به شرکت در آن متعهد میداند.

عبدالله عبدالله؛ وزیر امور خارجه پیشین روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه خبری فاکس گفت درباره تحریم انتخابات که قرار است روز هفتم نوامبر بر گزار شود سخنی نخواهد گفت زیرا نمیخواهد که مبارزات انتخاباتی شور و هیجان خود را از دست بدهد.

وی در ضمن به شبکه خبری سی ان ان نیز گفت مایل نیست کشور را به انتخاباتی چون دور اول که همراه با ناهنجاری و تقلب بود بکشاند.

آقای عبدالله گفت اعتراف کردن و اصلاح تقلبهایی که در دور اول انتخابات انجام گرفت نوعی رهبری همراه با مسئولیت به شمار میرود.

مقامات بر گزار کننده انتخابات در افغانستان هفته گذشته اعلام کردند که به سبب تقلب گسترده در انتخابات عمومی که در ماه اوت گذشته انجام شد، برگزاری انتخابات در دور دوم ضروری بنظر میرسد و پیروزی آقای کرزای که گفته میشد با بیش از پنجاه در صد رای ها انتخاب شده است، باطل شناخته شد.

آقای کرزای نیز موافقت خود را با برگزاری دور دوم انتخابات اعلام کرده است.

شورشیان طالبان تهدید کردند افرادی را که در انتخابات هفتم نوامبر شرکت کنند هدف قرار خواهند داد.

در همین حال روز یکشنبه حدود ۱۰ هزار افغان در کابل عروسک پرزیدنت اوباما را به آتش کشیدند. آن افراد در اعتراض به شایعه آتش زدن قرآن توسط سربازان غربی دست به تظاهرات زده بودند.

مقامهای افغان و آمریکا چنین اتهامی را رد میکنند و مقامات آمریکایی میگویند که طالبان به پخش اینگونه شایعات نادرست با هدف ایجاد نا آرامی پرداخته اند.

XS
SM
MD
LG