لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۱

نیروهای افغان منطقه ای از ولایت غزنی را از طالبان پس گرفتند


نیروهای افغان منطقه ای از ولایت غزنی را از طالبان پس گرفتند
نیروهای افغان منطقه ای از ولایت غزنی را از طالبان پس گرفتند

مقامات افغانستان می گویند نیروهای افغانستان کنترل منطقه ای در شرق این کشور را طی یک درگیری مسلحانه، از طالبان بازپس گرفتند.

مقامات می گویند ساعاتی پس از آن که یک منطقه در ولایت غزنی، به دست شبه نظامیان طالبان افتاد، نیروهای افغانی روز دوشنبه به درون منطقه پیشروی کردند. به گفته مسئولان، طالبان پیش از ترک این منطقه برخی ساختمان های دولتی را به آتش کشیدند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان خروج نیروهای طالبان از این منطقه را تایید کرد. او گفت طالبان چند مامور پلیس افغانستان و سلاح های آنان را تصرف کردند.

همچنین روز دوشنبه، ناتو اعلام کرد که نیروهای آن دست کم ۱۵ شبه نظامی را طی حمله ای به یک انبار طالبان در ولایت هلمند، کشتند. مسئولان می گویند این عملیات همراه با نیروهای امنیتی افغانستان، طی درگیری سنگین در دو روز انجام شد.
همزمان مسئولان از کشته شدن دو زن کارمند سازمان های امدادی به دست شورشیان خبر دادند.

یک سخنگوی دولت افغانستان می گوید این زنان برای یک سازمان غیردولتی کار می کردند که به زنان آموزش نظامی و حرفه ای می داد.

نیروهای امداد امنیتی بین المللی، ایساف، نیز از کشتن یا بازداشت شبه نظامیان عضو شبکه حقانی و طالبان، به دنبال انجام عملیاتی در ولایت های هلمند، پکتیا، خوست، پکتیکا و قندهار خبر دادند.

ایساف همچنین گفت دو تن از سربازان این نیروها بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای در جنوب افغانستان کشته شدند.

همزمان، سوئد قصد دارد خروج سربازان این کشور از افغانستان را در سال ۲۰۱۲ آغاز و تحویل تأمین امنیت به نیروهای افغانی را تا سال ۲۰۱۴ تکمیل کند. نخست وزیر این کشور روز دوشنبه گفت برخی سربازان سوئدی احتمالا تا پس از سال ۲۰۱۴ نیز در افغانستان می مانند تا تحت نظارت ناتو در بخش های پشتیبانی کار کنند.

XS
SM
MD
LG