لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

ابهام در توانائی های امنیتی افغانستان


يک سخنگوی ائتلاف نظامی مستقر در افغانستان به رهبری آمريکا روز يکشنبه خبر کشته شدن ۵ سرباز آمريکايی در ولایت جنوبی زابل را تأييد کرد.

روز شنبه برای نيروهای آمريکايی در افغانستان يکی از خونين ترين روزها در هشت ماه گذشته بود.
سرهنگ ريچارد اسپيگل، مسئول روابط عمومی فرماندهی عمليات نيروهای ائتلاف در افغانستان روز يکشنبه تأييد کرد که اين ۵ آمريکايی در حمله ای کشته شدند که ناشی از انفجار يک اتومبيل مملو از مواد منفجره بود.
گفته می شود يک غير نظامی آمريکايی ديگر هم روز شنبه درحمله ای جداگانه در شرق افغانستان به دست شبه نظاميان طالبان کشته شده است.
وقوع دو حمله همزمان به فاصله چند ساعت پس از ورود يکی از اعضای ارشد ارتش آمريکا، در دو نقطه کاملاً دور از يکديگر، شايد بازتاب اين واقعيت باشد که در آستانه خروج نيروهای بين المللی از افغانستان، اين کشورهنوز به تنهايی قادر به دفاع و حفظ امنيت خود نيست.
چند روز پيش از اين حملات، جلسه محاکمه ده نفر از اعضای طالبان هم مورد حمله مهاجمان مسلح قرار گرفت. درآن حمله نه تنها، بيش از ۴۶ نفر جان خود را از دست دادند، بلکه به قول سخنگوی طالبان هر ده متهم نیز موفق به فرار شدند.
وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرده است، که قربانيان حملۀ روز شنبه برای اهدای کتاب های درسی به دانش آموزان مدارس زابل، عازم جنوب افغانستان بودند، و انفجار دقيقاً زمانی صورت گرفت که کاروان آمريکايی از کنار اتومبيل حامل والی زابل گذشته است.
با کشته شدن اين افراد شمار قربانيان خارجی در افغانستان از آغاز سال جاری ميلادی تا کنون به ۳۰ نفر رسید که ۲۲ نفر از آنها شهروندان نظامی و غير نظامی آمريکا بودند.
XS
SM
MD
LG