لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۸

ساختمان جدید وزرات دفاع افغانستان «پنتاگون کوچک» لقب گرفت


ساختمان جدید وزرات دفاع افغانستان «پنتاگون کوچک» لقب گرفت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

بنای مرمر سفید رنگ در قلب پایتخت افغانستان با حمایت مالی آمریکا، «مینی پنتاگون» یا «پنتاگون کوچک» لقب گرفته که ستاد فرماندهی یک ارتش مدرن را که ساخت آن یک دهه طول کشیده در خود جای خواهد داد.

ولی این بنای نوساز با خط اول جبهه جنگ ادامه‌دار افغانستان فاصله زیادی دارد که سربازان افغان در پست‌های بازرسی مستقر هستند و بطور فزاینده‌ای برای حفظ امنیت بر پلیس و شبه نظامیان افغان تکیه دارند.

تنگنای لجستیکی در یکی از این پست‌ها نزدیک بود در ماه آوریل گذشته منجر به ازدست رفتن کنترل یک شهر عمده در شمال افغانستان به دست پیکارجویان طالبان شود.

مقامات آمریکا می‌گویند بنای پنج طبقه ۱۶۰ میلیون دلاری وزارت دفاع افغانستان، اکنون که ماموریت رزمی آمریکا و ناتو رسما خاتمه یافته است، به ساده کردن عملیات ارتش افغانستان در مبارزه با طالبان کمک می‌کند.

این ستاد فرماندهی می‌تواند ۲هزار و ۵۰۰ کارمند و پرسنل را در خود جای دهد و دارای سربازخانه برای افسران و سربازان داوطلب است؛ و دارای پادگان جانبی و امکانات تصفیه فاضلاب و نیروگاه برق اختصاصی و همچنین به سالن‌های غذاخوری، تالار کنفرانس، زمین ورزشی، و کلینیک پزشکی مجهز است.

تکمیل این بنای ۳۸ هزار مترمربعی چهار سال طول کشید که همراه با هزینه وسایل و تجهیزات کامپیوتر و سیستم آی تی، حدود ۴۵ میلیون دلار دیگر برای مالیات دهندگان آمریکایی هزینه خواهد داشت.

در همین حال نیروهای امنیتی افغانستان دست به گریبان جنگ با طالبان هستند و از اول امسال تاکنون تعداد نیروهای افغان که در جنگ با طالبان کشته شده‌اند با مقایسه با سال پیش ۶۳ درصد افزایش داشته است. بیش از ۲هزار و ۲۰۰ سرباز و پلیس در این مدت کشته شدند و دولت در تشدید مبارزه به شبه نظامیان محلی رو آورده است.

حدود ۱۳ هزار نیروی آمریکا و ناتو در افغانستان باقی هستند که ماموریت انها به مشاوره و آموزش و کمک به نیروهای افغانستان محدود شده است. ولی واشنگتن کماکان از حدود ۱۲ میلیارد بودجه دفاعی اختصاصی برای افغانستان، سالانه ۴ میلیارد دلار را هزینه ماموریت دفاعی در افغانستان می‌کند.

حضور هزاران نیروی خارجی درافغانستان پس از ۱۵ سال از آغاز جنگ، نمودار آن است که ارتش افغانستان هنوز در نبرد با پیکارجویان خودکفا نیست.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG