لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۰

افغاستان و آمریکا برای حملات شبانه موافقت نامه امضا کردند


افغاستان و آمریکا برای حملات شبانه موافقت نامه امضا کردند
افغاستان و آمریکا برای حملات شبانه موافقت نامه امضا کردند

دولت افغانستان و ایالات متحده موافقت نامه ای را امضا کردند که بر اساس آن، مسئولیت حمله های شبانه به عهده نیروهای افغانی باشد و مقامات محلی در مورد انجام آن حملات تصمیم بگیرند.

عبدل رحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان و ژنرال جان آلن، فرمانده نیروهای ایالات متحده در افغانستان، روز یکشنبه ٢٠ فروردین (٨ آوریل) این موافقت نامه را در طی مراسمی در کابل امضا کردند. حمله های شبانه یکی از منابع اصلی تنش های مدام بین دولت افغانستان و ارتش ایالات متحده به شمار می رود.

مقامات افغانستان اعلام کرده اند که نیروهای خارجی هم اکنون در عملیات شبانه نقش پشتیبانی ایفا می کنند و اجرای این حملات به حکم صادره از سوی مقامات قانونی دولت افغانستان نیاز خواهند داشت.

ژنرال آلن با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این توافق نامه نمایانگر «نقطه عطفی» در روند پیشرفت استقلال افغانستان و تلاش های مشترک به هدف مشارکت بلندمدت بین ایالات متحده و افغانستان است.

پس از وقوع چندین مورد سانحه، از جمله کشتار ١٧ روستایی افغانی به دست یک سرباز ارتش ایالات متحده و نیز سوزاندن نسخه های قرآن در یک پایگاه ناتو، حساسیت فزاینده ای پیرامون حضور نیروهای خارجی در افغانستان پدید آمده است.

مقامات ایالات متحده امیدوارند که کابل و واشنگتن بتوانند پیشاپیش برگزاری اجلاس ماه آینده ناتو در ایالات متحده، به یک توافق نامه مشارکت راهبردی دست یابند. این موافقت نامه چارچوب مناسبات طرفین پس از خروج نیروهای خارجی در سال ٢٠١٤ را مشخص می کند.

XS
SM
MD
LG