لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۱۵

تاکید حامد کرزی بر لزوم خروج شرکت های تامین امنیت خارجی از کشور


تاکید حامد کرزی بر لزوم خروج شرکت های تامین امنیت خارجی از کشور

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، می گوید دولتش به منحل کردن شرکت های امنیتی خصوصی، متعهد می ماند اما برخی پروژه های عمده توسعه را در این امر استثنا قرار می دهد.

آقای کرزی در نیمه تابستان، دستور توقف فعالیت و خروج شرکت های امنیتی خصوصی از این کشور را تا پایان سال ۲۰۱۰ صادر کرد. در این فرمان شرکت هایی که کار تامین امنیت سفارتخانه ها و پایگاه های نظامی را برعهده دارند، استثنا هستند.

رییس جمهوری افغانستان روز یکشنبه گفت کابل در این کار مصمم است اما در عین حال از پروژه های بزرگ بین المللی که خواستار تامین امنیت خود هستند دعوت کرد تا فهرستی از پروژه ها و نیازهای امنیتی خود را به دولت ارائه دهند.

ایالات متحده آمریکا از افغانستان درخواست کرده است در سیاست ممنوع کردن فعالیت شرکت های امنیتی خصوصی شتاب نکند، چرا که در آن صورت میلیون ها دلار کمک واشنگتن به کابل در معرض تهدید قرار می گیرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در گفت و گوی تلفنی با حامد کرزی در روز شنبه، پیشنهاد کرد دو کشور با هدف حذف تدریجی شرکت های امنیتی خصوصی یک طرح مشترک تدوین کنند تا در کار شرکت های مقاطعه کار که با استخدام کردن افراد، برای کارکنان خود و تسهیلات شرکت در افغانستان، امنیت ایجاد می کنند خللی وارد نشود.

حامد کرزی از شرکت های خصوصی امنیتی خواسته است تا پایان سال جاری مسیحی افغانستان را ترک کنند. به گفته او حضور گاردهای امنیتی خصوصی موجب تضعیف ارتش و پلیس ملی می شود. آقای کرزی خواستار آن است که نیروهای افغانی، وظایف تامین امنیت و حمایت از امدادگران و پروزه های خارجی را برعهده بگیرند.

رییس جمهوری افغانستان می گوید حدود ۴۰ هزار نفر برای شرکت های تامین امنیت در افغانستان کار می کنند. پنتاگون این رقم را نزدیک به ۲۶ هزار نفر اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG