لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

پانه تا: خشونتها در افغانستان مناسبات با آمریکا را تضعیف نمی کند


پانه تا: خشونتها در افغانستان مناسبات با آمریکا را تضعیف نمی کند
پانه تا: خشونتها در افغانستان مناسبات با آمریکا را تضعیف نمی کند

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا می گوید خشونت اخیر در افغانستان ایالات متحده را از انجام ماموریت خود در کشور بازنخواهد داشت.

پانه تا روز چهارشنبه در جلسه ای در هلمند با مقامات افغانستان ملاقات کرد. این دیدار چند روز پس از آن که یک سرباز آمریکایی ۱۶ غیرنظامی را در روستاهایی در حومه قندهار کشت و در پی هفته ها اعتراضهای خیابانی مرگبار به سوزاندن نسخه های قران توسط سربازان آمریکایی، صورت گرفت.

پانه تا به مقامات افغانستان گفت چنین رویدادهایی نمایانگر دیدگاه های آمریکا و نیروهای ائتلاف نیست و اکثریت عظیمی از آمریکا و نیروهای ائتلاف درست عمل می کنند.

مقامات وزارت دفاع آمریکا می گویند سفر پانه تا از چند هفته پیش برنامه ریزی شده بود.

در این میان، ویدیویی از تسلیم شدن سرباز متهم در پایگاهش به مقاماتی که درباره تیراندازی یکشنبه تحقیق می کنند، نشان داده شده است. آنها می گویند انتشار ویدیو کوششی برای خنثی کردن شایعاتی بود که در حادثه بیش از یک تیرانداز دست داشت.

عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان گفت به دولت او اطمینان داده شده است که «اقدام مناسب» برای مجازات مسئولان صورت خواهد گرفت.

روز چهارشنبه بر اثر انفجار یک بمب کنارجاده ۸ غیرنظامی در ایالت هلمند کشته شدند. پیشتر، در ایالت قندهار، یک بمب موتور سیکلتی یک افسر امنیتی افغان را کشت و دست کم ۲ نفر را مجروح کرد.

مسئولیت حملات را کسی بر عهده نگرفته است، اما طالبان گفته بودند از قتل غیرنظامیان افغان انتقام خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG