لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

کاهش تلفات غیرنظامیان در افغانستان


براساس گزارش «ماموریت امداد سازمان ملل» تعداد تلفات غیرنظامیان درافغانستان برای نخستین بار در شش سال اخیر کاهش یافته است.

ماموریت امداد سازمان ملل، تلفات غیرنظامیان را ۲۷۵۴ در سال ۲۰۱۲ گزارش کرده است که در مقایسه با سال قبل ۱۲ در صد کاهش نشان می دهد. تعداد مجروحان در همین مدت ۴۸۰۵ پنج نفر است که نسبت به سال پیش از خود کمی افزایش نشان می دهد.

علت کاهش تلفات انسانی در افغانستان، کاهش درگیرهای نظامی برروی زمین، کاهش تعداد عملیات انتحاری و عملیات هوائی گزار ش شده است.

اما این گزارش درعین حال افزوده است که ظهور گروههای مسلح به ویژه در شمال کشور رو به افزایش بوده است.

غیرنظامیان همچنین با تهدید، ارعاب و مداخلات بیشتر در مسائلی مربوط به آموزش، بهداشت، عدالت و آزادی عمل از گروههای شبه نظامیان روبرو بوده اند.

نماینده ویژه افغانستان در سازمان ملل میگوید گرچه ما از کاهش تلفات غیرنظامیان در کشورمان استقبال می کنیم اما هنوز میزان تلفات انسانی در افغانستان غیر قابل قبول است.

وی افزود استفاده غیرقانونی از بمب های دست ساز توسط عوامل ضد دولتی که هرکسی را هدف قرار می دهند، خود موجب بیشترین تلفات غیرنظامیان در افغانستان است.

همین مقام در بخش دیگری گفت استفاده از حملات انتحاری و از جمله استفاده از کودکانی که شستشوی مغزی شده تا غیرنظامیان را بکشند مشکل دیگر جامعه است.

آمار مربوط به این فعالیت ها نشان می دهد که ۸۱ درصد تلفات انسانی به شبه نظامیان نسبت داده شده و تنها ۸ درصد تلفات مربوط به عملیات طرفدار دولت است.

ارقام دیگری در همین زمینه نشان میدهد که کشته شدن زنان و کودکان نیز در سال گذشته بیست درصد افزایش داشته است.
XS
SM
MD
LG