لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۳

درخواست افغانستان برای حذف نام ۵۰ عضو طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل


درخواست افغانستان برای حذف نام ۵۰ عضو طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل
درخواست افغانستان برای حذف نام ۵۰ عضو طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل

دولت افغانستان در تلاش برای پیشبرد گفت و گوهای صلح با شورشیان و پایان بخشیدن به جنگ ۱۰ ساله، خواهان حذف نام ۵۰ فرمانده طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شده است.

پیتر وینگ، رییس کمیته ناظر بر تحریم ها علیه القاعده و طالبان، روز سه شنبه گفت کمیته در هفته های آینده درباره درخواست افغانستان تصمیم خواهد گرفت. فهرست سیاه سازمان ملل، دارائی های این افراد را مسدود و همچنین آنان را از مسافرت منع می کند.

وینگ، که سفیر آلمان در سازمان ملل متحد نیز هست، در کابل به خبرنگاران گفت هر تغییری در فهرست تحولات سیاسی در افغانستان را منعکس خواهد کرد.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان شورایی برای مذاکرات صلح با اعضای طالبان که خشونت را تقبیح کرده، قانون اساسی کشور را پذیرفته و ارتباط با القاعده را قطع کنند، تشکیل داده است.

فهرست تحریم های سازمان ملل متحد بیش از ۴۵۰ نفر را شامل می شود، که حدود ۱۴۰ نفر از آنان مستقیما با طالبان ارتباط دارد.

گفته می شود کمیته همچنین پیشنهادی را برای تقسیم فهرست بررسی می کند که بر اساس آن کسانی که با طالبان ارتباط دارند و افراد مرتبط با القاعده از هم جدا می شوند.

در همین حال، پلیس افغانستان می گوید رییس شورای ایالتی در بامیان که روز جمعه ربوده شد کشته شده است. جسد جواد زهک روز سه شنبه در نزدیکی یک جاده اصلی در ایالت پروان پیدا شد.

XS
SM
MD
LG