لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۶

پمپئو: پرزیدنت ترامپ مایل است تا پیش از انتخابات ۲۰۲۰، نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان کاهش پیدا کند


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفته است رئیس جمهوری آمریکا تمایل دارد تا پیش از انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۰، تعداد نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان کاهش پیدا کند.

به گزارش رویترز، پمپئو در پاسخ به سوالی پیرامون احتمال کاهش نظامیان آمریکایی در افغانستان تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در پاییز سال ۲۰۲۰ میلادی، گفته است که این «دستور مستقیم» رئیس جمهوری آمریکا است.

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «او [پرزیدنت ترامپ] کاملا شفاف بود: این جنگ‌بی‌پایان را به اتمام برسانید، تعداد نیروهای نظامی را کاهش دهید. این فقط شامل حال ما نخواهد بود.»

پمپئو اضافه کرد که ایالات متحده امیدوار است در مجموع نیاز به نیروهای نظامی در تمام منطقه [خاورمیانه و آسیای مرکزی] کاهش پیدا کند.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرده است که او به نتیجه گفت‌وگوها با طالبان خوش‌بین است. ایالات متحده و طالبان چند ماه است برای پایان دادن به جنگ ۱۸ ساله در افغانستان مشغول مذاکره‌ هستند.

آمریکا تمایل دارد با خروج نیروهای نظامی از افغانستان، طالبان تضمین‌های امنیتی لازم را برای در امنیت بودن افغانستان ارائه کند؛ به خصوص جلوگیری از تبدیل افغانستان به پایگاه گروه‌های «تروریستی».

به گفته پمپئو، دولت ترامپ تمایل دارد «آن‌ها کشورشان را پس بگیرند و در عین حال، هزینه ده‌ها میلیارد دلاری سالانه ما در این کشور کاهش پیدا کند.»

زمستان سال گذشته برخی منابع خبری گزارش کرده بودند که پرزیدنت ترامپ به دنبال آن است که نیمی از ۱۴هزار سرباز آمریکایی ساکن افغانستان، به کشور خود بازگردند.

رئیس جمهوری آمریکا همان زمان در توئیتی، ضمن تاکید بر تصمیم خود برای پایان دادن به «جنگ‌های بی‌پایان» در سوریه و افغانستان، نوشته بود که ایالات متحده تنها در یک سال ۵۰ میلیارد دلار در افغانستان هزینه کرده است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG