لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

طالبان به ولایت قندوز در افغانستان حمله کردند


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

گزار‌ش‌ها حاکی است که نیروهای گروه طالبان ساعات اولیه روز شنبه ۹ شهریور به ولایت قندوز در شمال افغانستان حمله کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز، روز شنبه ۹ شهریور گزارش داد که نبردهای سنگین در شهر قندوز افغانستان پس از آن آغاز شد که نیروهای طالبان جمعه شب از چند جهت حملات خود را در این منطقه انجام دادند و نیروهای افغان را مجبور به پاسخ برای جلوگیری از دسترسی طالبان به بخش‌هایی از این ولایت شدند.

یک کارمند صحی در بیمارستان مرکزی این ولایت به بی‌بی‌سی گفت که تاکنون ۴ کشته و ۳۰ زخمی از این رویداد به این بیمارستان منتقل شده‌اند.

به گزارش رویترز وزارت داخله افغانستان نیز گزارش داد که حداقل ۳۴ شورشی طالبان در عملیات زمینی و هوایی در سه منطقه از شهر قندوز کشته شدند و عملیات پاکسازی در حال انجام است.

بنابر گزارش‌ها خدمات تلفن و برق بیشتر شهر قطع شده و ساکنان نیز به خانه های خود پناه برده اند.

همچنین صفحه رسمی فیسبوک وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که نیروهای ویژه امنیتی افغان به ولایت قندوز رسیده‌اند و عملیات پاکسازی در بخش‌های مختلف شهر ادامه دارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان هم در صفحه توئیتر خود نوشت که نیروهای امنیتی افغان در حال دفع حمله طالبان بر بخش‌های از ولایت قندوز هستند.

این مقام مسئول تاکید کرد که اولویت اصلی آن‌ها محافظت از غیر نظامیان است. مثل همیشه طالبان در مناطق غیرنظامی موضع گرفته‌اند.

همچنین ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز حمله به شهر قندوز را تأیید کرده است.

درگیری ها در قندوز که یک شهر استراتژیک در شمال افغانستان محسوب می‌شود در سال‌ها اخیر باعث شده تا طالبان بارها به تصرف آن نزدیک شوند. این حملات در حالی رخ داده است که دو طرف در تلاش برای رسیدن به توافقی هستند که براساس آن نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شوند و در عین حال طالبان تعهد خواهد داد افغانستان تبدیل به محلی برای حضور گروه‌های شبه‌نظامی خارجی نشود.

گفت‌وگوها درباره پایان دادن به این جنگ ۱۸ ساله، مدتی است که در دوحه، پایتخت قطر، در جریان است و نمایندگان آمریکا و طالبان چندین دور در این شهر با هم گفت‌وگو کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG