لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۱

فدراسیون بین المللی خبرنگاران: ۱۵۳ رسانه در افغانستان «به اجبار» دست از کار کشیده‌اند


در حالی که تنها شش هفته از روی کار آمدن طالبان می‌گذرد، فدراسیون بین المللی خبرنگاران می‌گوید در همین مدت کوتاه ۱۵۳ رسانه در افغانستان اجباراً دست از کار کشیده‌‌اند و هزاران تن از فعالان این عرصه بیکار شده‌اند.

به گزارش این فدراسیون،‌ این تغییر زندگی و کار هفت هزار نفر از کارکنان رسانه‌های افغانستان را تحت تاثیر قرار داده است.

در این گزارش تاکید شده که زنان روزنامه‌نگار از کار محروم شده‌اند، و بازداشت‌های خودسرانه، و ضبط وسائل و در مواردی شکنجه خبرنگاران و گزارشگران شدت گرفته است.

در جریان اعتراضات زنان در کابل در ده روز پیش، طالبان دو خبرنگار نشریه «اطلاعات روز» به نام‌های تقی دریابی و نعمت نقدی را که در حال تهیه گزارش بودند، به مدت چهار ساعت بازداشت کردند و به شدت کتک زدند.

بیش از یکصد روزنامه‌نگار نیز نامه‌ای به نهاد «خبرنگاران بدون مرز» نوشته‌اند و به «خبرنگاری در حال انقراض در افغانستان» اشاره کرده‌اند.

نویسندگان این نامه که بخشی در داخل پنهان شده‌اند، و تعدادی نیز از کشور خارج شده‌اند، نام و نشان خود را اعلام نکرده‌اند، اما گفته شده که این نامه از طرف ۱۰۳ روزنامه‌نگار و ویراستار و عکاس، شامل ۲۰ زن، نوشته شده است.

سازمان ملل می گوید ۱۸ میلیون افغانستانی به کمک‌های غذایی و ۹ میلیون نفر دیگر به آب آشامیدنی سالم نیاز دارند و ارتباط نهاد‌های امدادرسان با طالبان یک ضرورت است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، می‌گوید: «ما از آینده خبر نداریم، اما می دانیم اگر ارتباط نداشته باشیم، روند رویدادها به سمت نامطلوب گرایش پیدا خواهد کرد. افغانستانی‌ها مشکلات زیادی دارند و برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی رساندن مواد خوراکی و دارو و سایر اقلام اصلی مورد نیاز به آنها یک امر حیاتی است.»

در همین حال روز یکشنبه ۲۸ شهریور شماری از زنان در اعتراض به وضعیت اشتغال و تحصیل زنان و دختران دست به راهپیمایی زدند و در برابر وزارت زنان در کابل که از روز گذشته به «وزارت امر به معروف و نهی از منکر» تغییر نام یافت، تجمع کردند.

XS
SM
MD
LG