لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

چرا اشرف غنی به طالبان پیشنهاد مذاکرات صلح داد


اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل از گروه طالبان خواست وارد گفتگوهای صلح بدون هر پیش شرطی با دولت شود.

به گزارش بی بی سی در پیشنهاد اشرف غنی، مبادله زندانیان و برقراری آتش بس پیش بینی شده و در ازای آن، حکومت مرکزی افغانستان از سوی طالبان به رسمیت شناخته شود و این گروه به حکومت قانون احترام بگذارد و به جنگ داخلی ۱۶ ساله پایان داده شود.

در گفتگوهای صلح پیشین طالبان، حملات به مواضع دولتی را قطع نکردند و گروه شورشی، به پیشنهاد کنونی رئیس جمهوری نیز هنوز واکنشی نشان داده نشده است.

سخنگوی طالبان گفته است منتظر دریافت پاسخ از رهبر گروه است.

روز دوشنبه سخنگوی طالبان خواستار گفتگوی مستقیم با آمریکا به منظور پایان دادن به کشمکش شد اما ذکری از گفتگو با کابل به میان نیاورد.

آمریکا در گذشته خواهان گفتگوی طالبان با دولت افغانستان شده اما همیشه پاسخ گروه، منفی بوده است.

اشرف غنی از احتمال حذف نام طالبان از فهرست سیاه تحریمهای بین المللی، و در نهایت تبدیل این گروه به یک حزب سیاسی مشروع که در کابل و سایر شهرهای مورد توافق، دفاتری داشته باشد، سخن گفته است.

اشرف غنی که در اجتماع نمایندگان ۲۵ کشور و سازمان درگیر در فرایند صلح افغانستان سخن می گفت، یادآور شد که با ایجاد حس اعتماد می توان ثبات را به کشور بازگرداند. آقای غنی موضوع زمان ترک نیروهای خارجی در افغانستان را مسکوت گذاشت، موضوعی که پیوسته طالبان برآن تاکید گذاشته و از نیروهای خارجی خواستار ترک افغانستان شده اند.

طالبان در حال حاضر و به رغم فشارها و خسارتهای وارده ناشی از حملات نظامی، قوی تراز هر زمان هستند و از زمان سقوط حکومتشان در سال ۲۰۰۱، بیشترین قلمروخاک افغانستان را در کنترل دارند.

به گزارش بی بی سی،‌ به رغم سیاست تهاجمی تر دونالد ترامپ در افغانستان هیچ یک از دو طرف درگیری شانسی برای برد و پیروزی ندارند.

حضور داعش در افغانستان مساله دیگری است که جنگ داخلی در کشور را پیچیده تر کرده است.

همه طرفها خواستار گفتگوهای صلح هستند منتهی چنان گفتگوهائی را به سبک و شیوه خود می خواهند.

از سال ۲۰۰۱ که حمله نظامی آمریکا به افغانستان آغاز شده تا کنون ده ها هزار نظامی و غیر نظامی در درگیریها و حمله ها کشته و زخمی شده اند. بنا به یک تحقیق هم اکنون طالبان در ۷۰ در صد خاک افغانستان حضور فعال دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG