لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۷

سفیر آمریکا در افغانستان ترور شهردار قندهار را محکوم کرد


سفیر آمریکا در افغانستان ترور شهردار قندهار را محکوم کرد
سفیر آمریکا در افغانستان ترور شهردار قندهار را محکوم کرد

سفیر آمریکا در افغانستان کشتن شهردار قندهار در افغانستان را محکوم کرد. طالبان مسولیت بمبگذاری انتحاری چهارشنبه در قندهار وکشتن شهردار آن شهر رابه عهده گرفت.
سه شنبه رییس جمهوری افغانستان در سخنانی خطاب به نظامیان آن کشور گفت همزمان با به دست گرفتن تدریجی کنترل امنیتی سالهای سختی در پیش دارند.

ترورغلام حیدر حمیدی شهردار قندهاردر یک حمله بمبگذاری دوهفته پس از ترور برادر حامد کرزای رییس جمهوری افغانستان در همین شهر روی می دهد که خلا قدرتی درمنطقه آشفته و یاغی جنوب افغانستان ایجاد کرد و آخرین در رشته ترورهای دوستان کرزای محسوب میشود.

رایان کراکر سفیر ایالات متحده در افغانستان چهارشنبه بشدت ترور حمیدی را محکوم کرد و آنرا نشانه دیگری هم ازچالشهای پیش روی افغانستان و نیز انعطاف پذیری فوق العاده مردم و دولت افغانستان توصیف کرد . آقای کراکرافزود:

" به قضاوت من اکنون طالبان به حدی آسیب دیده که دیگر قادر به اجرای عملیات نیست و ناچار به گروه بندی برای انجام حملات سهمگین مانند عراق است که میتواند نشانه قابل توجهی نیز از ضعف سازماندهی بدلیل دشمنی واختلاف بین خود باشد."

سه شنبه حامد کرزای رییس جمهوری افغانستان خطاب به سربازان و پلیس کشورش گفت آنها با بعهده گرفتن بیشتر مسولیت امنیتی سالهای سختی پیش رو دارند.

آقای کرزای همچنین گفت افغانستان در حال مذاکره با ایالات متحده بر سر مشارکت استراتژیک است و افزود ما شرایطی داریم که روشن است و بمنظور جلوگیری از عناد و سرسختی نیروهای خارجی در افغانستان و قانونی کردن حضور آنها طراحی شده وبسیاری شرایط دیگر در ارتباط با اقتصاد و حق حاکمیت ودیگر زمینه ها .

رییس جمهوری افغانستان افزود هنوز توافقی انجام نگرفته .

هفته پیش مسولیت کنترل امنیتی در هفت منطقه در افغانستان از ناتو به نیروهای افغان منتقل شد .

XS
SM
MD
LG