لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

برهان الدین ربانی به خاک سپرده شد


برهان الدین ربانی به خاک سپرده شد
برهان الدین ربانی به خاک سپرده شد

مراسم خاکسپاری برهان الدین ربانی رییس جمهوری پیشین و رییس شورای عالی صلح در افغانستان روز جمعه با حضور هزاران نفر برگزار شد.

تابوت ربانی در پرچم افغانستان پیچیده شده بود. ربانی چند روز پیش در حمله یک بمب گذار انتحاری در خانه اش کشته شد،

جمعیت خشمگین که گورستان را پر کرده بودند، علیه آمریکا، پاکستان و حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان شعار می دادند. طرفداران ربانی همچنین به سوی نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کردند و پلیس برای متفرق کردن مردم به تیراندازی هوایی دست زد.

پرزیدنت کرزی، که در مراسم حضور نداشت، پیشتر در سخنانی در روز جمعه گفت افغانستان مسئول است علیه دشمنان صلح عمل کند.

ربانی روز سه شنبه توسط یک بمب گذار انتحاری که ادعا می کرد حامل یک پیام آشتی از طالبان است کشته شد. او بمب را در عمامه اش پنهان کرده بود.

پرزیدنت کرزی روز پنجشنبه گفت بمب گذار یک پیام صوتی که گویا پیشنهاد صلح از سوی طالبان بود ارائه کرده بود. کرزی گفت پیش از آن که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد رهسپار نیویورک شود به پیام گوش کرد. کرزی پس از ترور ربانی سفرش را نیمه تمام گذاشته و به کابل بازگشت.

معصوم استنکزی مشاور کرزی که در حمله زخمی شد پیام را به او داده بود. مقام ها می گویند ربانی از سفری به ایران برای ملاقات با فرستاده طالبان به کابل بازگشت.

یک سخنگوی آژانس اطلاعات افغانستان روز پنجشنبه گفت مقام ها بر این باورند که که تشکیلات رهبری طالبان - شورای کویته - در پشت سر ترور ربانی قرار داشت.

XS
SM
MD
LG