لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

کرزای در تدارک مذاکرات صلح با طالبان در قطر


حامد کرزای رییس جمهوری افغانستان از سفری دو روزه به قطر برای مذاکره و تبادل نظردرباره امکان گشایش یک دفتر سیاسی طالبان در دوحه و کمک به پیشبرد روند مذاکرات صلح به کشورش بازگشته است .
زالمای رسول وزیر امورخارجه افغانستان، و صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان همراه آقای کرزای بودند.
آقای کرزی که روز شنبه در فرودگاه دوحه با استقبال عبداله العطیه وزیرامور خارجه قطر روبرو شد، در این دو روز با جمعی از مقامات عالی رتبه، از جمله شیخ حامد بن خلیفه ال ثانی امیر قطر ملاقات هائی انجام داد.

سخنگوی رییس جمهوری افغانستان پیشتر درکابل به خبرگزاری فرانسه گفته بود " ما در باره روند صلح و گشایش دفتر طالبان بحث خواهیم کرد."
او یاد آورشد که درهر گفت و گوئی برای صلح شورایعالی صلح افغانستان باید طرف اصلی باشد.

کابل بارها تاکید کرده است مذاکرات صلح را فقط درصورتی آغازخواهد کرد که طالبان تمام ارتباط های خود را با القاعده قطع کند و به خشونت پایان دهد ، و سخنگوی کرزی گفت دفتر طالبان درقطر باید شرایط دقیقی را رعایت کند."

به گفته او " دفتر فقط می تواند محلی باشد که درآن طالبان بنشینند و با دولت افغانستان مذاکره کنند ، و این دفتر نمی تواند برای هیچ مقصود دیگری به کار گرفته شود. همچنین اگر طالبان از مذاکره با کرزای یا شورایعالی صلح خودداری کند، دفتر قطر معنایی نخواهد داشت."

طالبان از تماس مستقیم با کرزی خودداری می کنند و می گویند او دست نشانده آمریکا است.
یک سخنگوی طالبان در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه گفت موضوع گشودن دفتر طالبان در قطر ربطی به آقای کرزای ندارد بلکه این موضوعی مربوبط به طالبان و دولت قطر است.

کرزای در پی اعلام خروج نیروهای رزمی بین المللی از افغانستان تا پایان 2014، با گشایش دفتر طالبان در قطر موافقت کرد و انتظار می رود این موافقت را در دیدار روز یکشنبه با امیر قطر تایید کرده باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا از سفر کرزای به قطر استقبال کرد و بار دیگر طالبان را به نشستن در پشت میز مذاکره فراخواند.
XS
SM
MD
LG