لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

اعتراض دهها هزار نفر در کابل به یک پروژه برق رسانی


تظاهرات هزاره ها در کابل ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵
تظاهرات هزاره ها در کابل ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

اعتراض ها به تغییر مسیر خطوط انتقال برق به بخش هایی از افغانستان به کابل، پایتخت این کشور کشیده شد.

هزاران نفر روز دوشنبه در اعتراض به تصمیم اخیر دولت اشرف غنی بمنظور صرفه جویی در هزینه برق رسانی به ده ولایت افغانستان، در کابل دست به راه پیمایی زدند.

تظاهرکنندگانی که عمدتا از هزاره های افغان هستند، می گویند خطوط انتقال برق ترکمنستان به افغانستان باید از ولایات محروم و هزاره نشین وردک و بامیان عبور کند.

تدابیر امنیتی برای مهار و مقابله با تظاهرات گسترده روز دوشنبه کابل را عملا به تعطیلی کشاند.

پلیس افغانستان مسیرهای منتهی به کاخ ریاست جمهوری و ساختمان های دولتی در کابل را با کانتینرهای بزرگ بسته و رفت و آمد برای شهروندان پایتخت از جمله کارمندان دولت را با اشکال مواجه کرده بود.

با وجودیکه تظاهرکنندگان خشمگین در بعضی نقاط از کانتینرها بالا رفتند و بطرف نیروهای امنیتی سنگ پرانی کردند اما تظاهرات به خشونت کشیده نشد.

یکی از معترضان می گوید تظاهرکنندگان خواهان اجرای عدالتند. یک زن که در جمع تظاهرکنندگان است می گوید خواستار اجرای عدالت است.

یکی دیگر از معترضان می گوید صرفنظر از اینکه چقدر طول بکشد، تظاهرات ادامه خواهد داشت.

پروژه انتقال برق توتاپ اول قرار بود از مسیری عبور کند که هرچند طولانی تر و پر هزینه تر بود اما مناطق هزاره نشین افغانستان را نیز دربر می گرفت.

دولت اشرف غنی اما با اعلام تغییر مسیر خطوط انتقال برق از ایستگاهی در پل خمری و با عبور از کوهستان های سالنگ به کابل، به اعتراض های فزاینده به پروژه موسوم به توتاپ دامن زد.

در افغانستان فقط ۳۰ درصد کل کشور برق دارد. هزینه چند میلیون دلاری پروژه توتاپ را که قرار است برق مناطق ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان را به ۱۰ ولایت افغانستان منتقل کند بانک توسعه آسیا تامین می کند.

XS
SM
MD
LG