لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

مراسم تحلیف ریاست جمهوری اشرف غنی و عبدالله عبدالله جداگانه در افغانستان آغاز شد


گزارش‌ها حاکی است که مراسم تحلیف ریاست جمهوری در افغانستان که از سوی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور و عبدلله عبدلله رئیس اجرایی افغانستان برای ساعاتی به تعویق افتاده بود، آغاز شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که محمد اشرف غنی و عبدالله عبدلله هر کدام خود را برنده انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری افغانستان می دانند.

قرار بود مراسم تحلیف ریاست جمهوری محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی این کشور صبح امروز برگزار شود اما این مراسم برای چند ساعت به تاخیر افتاد.

همچنین شبکه طلوع نیوز افغاستان با انتشار تصاویری از آغاز مراسم تحلیف این دو رقیب انتخاباتی خبر داده که از بعداظهر امروز دوشنبه آغاز شده است.

مراسم اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری در کابل و مراسم هم‌زمان عبدالله عبدالله هم در کاخ سپیدار در حال انجام است.

بنابر این گزارش در مراسم تحلیف محمد اشرف غنی، نمايندگان کشورهای خارجی از جمله برخی کشورهای اروپایی به کاخ رياست جمهوری آمده‌اند.

رویترز از تلاش برای میانجی‌گری زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغاستان خبر داد و نوشت که یک مقام افغانستانی از تیم اشرف غنی اعلام کرده که از شب گذشته مذاکرات جدی با تیم عبدلله صورت گرفته است.او اظهار امیدواری کرد که در این مذاکرات به توافق برسند.

از سوی دیگر شبکه طلوع نیوز گزارش داد که علی رغم میانجیگری زلمی خلیل‌زاد، اختلافات اشرف غنی و عبدالله عبدالله حل نشده و آقای عبدالله «پیشنهاد ۴۰ درصد کابینه و ریاست شورای عالی صلح» از سوی اشرف غنی را نپذیرفته است.

خبرگزاری رویترز عصر سه‌شنبه ۲۹ بهمن پس از گذشت پنج ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به نقل از کمیسیون مستقل انتخابات خبر داد که اشرف غنی برنده این انتخابات است. در این گزارش گفته شد که عبدالله عبدالله با ۳۹.۵۲ درصد آرا، نفر دوم شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG