لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

آمریکا، روسیه، چین، و پاکستان خواستار کاهش خشونت‌‌ها در افغانستان برای آغاز مذاکرات بین طرف‌های درگیر شدند


نیروهای امنیتی در محل انفجار یک بمب در کابل در شهریور امسال
نیروهای امنیتی در محل انفجار یک بمب در کابل در شهریور امسال

نمایندگان چهار کشور آمریکا، روسیه، چین، و پاکستان در آخرین نشست خود درباره روند صلح افغانستان خواستار آتش بس میان دولت افغانستان و طالبان به منظور آغاز گفت‌وگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان،‌ موسوم به مذاکرات صلح بین الافغانی، شدند.

وزارت خارجه آمریکا دوشنبه ۶ آبان اعلام کرد که در بیانیه پایانی این نشست که در روزهای گذشته برگزار شد، نمایندگان کشورهای شرکت کننده در این نشست بر خواست مردم افغانستان برای رسیدن به صلح پایدار اذعان کردند و ضمن بررسی وضعیت سیاسی کنونی این کشور، دستیابی به صلح پایدار را تنها از طریق توافق حاصل از مذاکرات سیاسی ممکن دانستند.

شرکت کنندگان در نشست مسکو همچنین با اعلام این که به مذاکره با مقامات افغانستان و طالبان برای رسیدن به صلح پایدار در آن کشور ادامه می دهند، خواستار آن شدند که دو طرف برای فراهم کردن فضای مناسب برای مذاکره از خشونت ها بکاهند.

نمایندگان این چهارکشور عنوان کردند که دولت افغانستان و طالبان باید در جریان مذاکرات صلح بین الافغانی آتش بس برقرار کرده و متعهد به نظارت بر اجرای آن باشند. همچنین خواستار آن شدند که در آغاز چنین مذاکراتی، دو طرف تعداد قابل توجهی از زندانیان خود را آزاد کنند.

نمایندگان کشورهای آمریکا، روسیه، چین و پاکستان همچنین از طرح چین برای میزبانی از نشست آینده صلح افغانستان در پکن با حضور طیف وسیعی از شخصیت‌های سیاسی& از دولت افغانستان گرفته تا دیگر رهبران افغان و طالبان، استقبال کردند و دیگر کشورها نیز خواستند که از مردم افغانستان و تلاش ها برای دستیابی به صلح پایدار در این کشور، پشتیبانی کنند.

نشست اخیر روسیه، آمریکا، چین، و پاکستان، چهارمین نشست مشورتی از دور دوم نشست‌های بررسی روند صلح افغانستان بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG