لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

افغانستان: اقدامات پاکستان علیه شبکه حقانی تاثیر نداشته است


یکی از مقام‌های اطلاعاتی افغانستان می‌گوید ارتش پاکستان در عملیاتی نظامی علیه شبکه حقانی و دیگر گروه‌های پیکارجوی مسلح در امتداد مرزهای مشترک با افغانستان پیشرفت زیادی نکرده است.

حدیب صدیقی، یکی از سخنگویان دولت افغانستان در امور امنیتی روز چهارشنبه در کابل به خبرنگاران گفت «متاسفانه، عملیات پاکستان تاکنون ضربه‌ای جدی بر هیچکدام از گروه‌های تروریستی بین‌المللی وارد نیاورده است.»

پاکستان در ماه ژوئن عملیات نظامی زمینی علیه پیکارجویان را در منطقه عشایری وزیرستان شمالی آغاز کرد. این منطقه پایگاهی برای شبکه حقانی، گروه افراطی مرتبط با القاعده، است که به چندین حمله مرگبار مهم علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی و مقامات افغان در آن کشور دست زده است.

این مقام اطلاعاتی افغان همچنین گفت شبکه حقانی از عملیات مصون بوده، و اطلاعلات محرمانه نشان می‌دهد بسیاری از رهبران آن پیش از آغاز عملیات نظامی پاکستان، از وزیرستان شمالی خارج شدند.

دریاسالار مایک مولن، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ خورشیدی) در توضیحاتی در کنگره آمریکا گفت شبکه حقانی یک شاخه آژانس اطلاعات نظامی پاکستان است.

پاکستان این اتهام را رد می‌کند و مقامات نظامی می‌گویند ارتش، در جریان عملیات جاری در وزیرستان شمالی، تمام پیکارجویان را هدف قرار می‌دهد.

چند روز پیش، جیمز دابینز، نماینده ویژه آمریکا در پاکستان و افغانستان از این که ارتش پاکستان پیکارجویان حقانی را هدف نمی گیرد، ابراز نگرانی کرده بود و به خبرنگاران در کابل گفت شبکه حقانی از وزیرستان شمالی بیرون رانده شده، اما نگرانی آن است که آیا باز خواهد گشت، یا آن که اجازه خواهد یافت در جای دیگری در پاکستان به عملیان خود ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG