لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

رهبران افغانستان و پاکستان با یکدیگر ملاقات می کنند


از چپ به راست: عبداله گل رئیس جمهوری ترکیه، آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان و حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان در استانبول - دهم آبان ۱۳۹۰
از چپ به راست: عبداله گل رئیس جمهوری ترکیه، آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان و حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان در استانبول - دهم آبان ۱۳۹۰

رهبران افغانستان و پاکستان برای نخستین بار از زمان کشته شدن برهان الدین ربانی به گفت و گو نشسته اند. آن حادثه بر تنش بین این دو کشور همسایه افزود.

عبداله گل رییس جمهوری ترکیه میزبانی مذاکرات حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان و آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان را در استانبول بر عهده دارد.

این دیدار یک روز پیش از آغاز کنفرانس بین المللی افغانستان و در حالی صورت می گیرد که مقامات امریکایی و افغان از پاکستان می خواهند گام های بلند تری برای هدف گرفتن پناهگاه های ستیزه گران در کشور بردارد.

افغانستان همچنین به پاکستان در دست داشتن در ترور برهان الدین ربانی رییس جمهوری سابق آن کشور که مذاکره کننده اصلی صلح بود؛ مظنون است. پاکستان این اتهام را رد می کند.

روز سه شنبه، روسای جمهوری افغانستان و پاکستان جداگانه با رییس جمهوری ترکیه دیدار و گفتگو کردند.

برخی از دیپلمات های ترکیه که نخواستند نامشان فاش شود می گویند ترکیه امیدوار است برخی از اختلافات بین افغانستان و پاکستان را بر طرف کند تا آن دو کشور بتوانند در جهت برقراری صلح در افغانستان همکاری کنند.

همچنین انتظار می رود که افغانستان و پاکستان یک توافقنامه همکاری امنیتی امضا کنند.

جلسه روز سه شنبه با یک کنفرانس منطقه ای در باره افغانستان که رهبران ۱۴ کشور از جمله فرانسه، آلمان و هند نیز در آن حضور دارند، دنبال خواهد شد.

وزیران امور خارجه کشورهای شرکت کننده بر توسعه امنیتی و اقتصادی افغانستان تمرکز خواهند کرد، این در حالی است که سربازان رزمی خارجی حضور خود را در کشور کاهش می دهند و تا پایان سال ۲۰۱۴ کاملا از افغانستان خارج خواهند شد.

قرار بود هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این کنفرانس شرکت کند، اما بدلیل بیماری مادرش سفر خود را به استانبول لغو کرد.

XS
SM
MD
LG